POLİTİKA

İkinci turda 1. madde 345 oyla TBMM'den geçti

TBMM Genel Kurulunda, ikinci tur görüşmeleri yapılan anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesi 345 oyla kabul edildi.

İkinci turda 1. madde 345 oyla TBMM'den geçti
TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin 2'nci turunda 1'inci maddenin oylamasına geçildi.

1. madde 345 oyla kabul edildi

Oylama sona erdi. Buna göre teklifin 1'inci maddesi 345 oyla kabul edildi. Maddeye 140 ret oyu çıktı. Oylama öncesinde maddeye ilişkin önerge işlemleri yapıldı.

1. madde neyi içeriyor?
 
Teklifin 1'inci maddesine göre, anayasanın "yargı yetkisi" başlığında değişikliğe gidilecek.
Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, "bağımsız ve tarafsız" mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek.

2. Tur hakkında bilgi

İkinci tur, anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi için nihai belirleyici oylama olduğu için büyük önem taşıyor. Maddeler ayrı ayrı oylandıktan sonra teklifin tümünün oylaması yapılacak. Kabul oyu, referandum sınırı olan 330'un altında kalan madde düşmüş olacak. Teklifin tümünün oylamasında, kabul oyu 330'un altında kalırsa maddeler 330 ve üzerinde oy almış olsa da teklifin tamamı düşmüş sayılacak. 

İkinci turda, teklifin tümü ve maddeleri üzerinde görüşme açılmayacak; konuşmalar yapılmayacak, sadece maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleri görüşülecek. Birinci turda üzerinde değişiklik önergesi bulunmayan bir madde hakkında ikinci turda önerge verilemeyecek.

Konular: Tbmm, anayasa, yeni, oy,

Yorumlar