POLİTİKA

İncirlik daha önce de kapatılmıştı

Türkiye'nin güney sınırlarını güvenli hale getirmek için Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattığı günden bu yana Türkiye'nin çağrılarına sessiz kalarak terörle mücadelede samimiyetsiz tavırlar sergileyen ABD'nin Adana İncirlik Üssü'ndeki 'varlığı' tartışılıyor. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında ABD'nin...

İncirlik daha önce de kapatılmıştı
Bölgede İncirlik Hava Üssü'nden yoğun bir şekilde faaliyetlerde bulunduğu bilinen ABD güçlerinin, Türkiye'nin sınırötesi operasyonlarına karşı hemen hemen hiçbir katkı sağlamadığı ortaya çıktı. ABD, Irak'a karşı İncirlik Hava Üssü'nü yoğun bir şekilde kullanmış ve hava harekatları gerçekleştirmişti.

ABD uçak kaldırmıyor

Türkiye'nin ABD savaş uçaklarına DAEŞ'e karşı hava operasyonlarında İncirlik Üssü'nü kullanma izni verdiği bilinirken, bu uygulamaya ABD'nin katılmadığı görülüyor.

Kapatılması tartışılıyor

ABD'nin İncirlik Üssü'ndeki faaliyetleri son günlerde Türkiye'nin yeniden gündemine taşındı. Terör örgütü PKK uzantısı PYD'yi 'müttefik' olarak tanımlayan ABD'nin İncirlik'teki varlığı tartışılıyor. Bu kapsamda 15 Temmuz'un ardından kısa süreliğine kapanan üssün, 1974'te ise ABD'nin kullanımına kapatıldığı biliniyor.

Darbe girişiminin ardından kapatıldı

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından 16 Temmuz'da ABD Konsolosluğu, İncirlik Üssü'ne giriş çıkışların durdurulduğunu ve elektriklerin kesildiğini açıkladı.

İncirlik neden kapatıldı?

Önceki saatlerde FETÖ'nün darbe girişiminde İncirlik Üssü'nde 24 saat süreyle havada uçaklara yakıt ikmali yapan tanker uçakta görevli 4 mürettebatla darbeye teşebbüs suçuna iştirak eden jandarma görevlileri, sözde sıkıyönetim komutanı ve sıkıyönetim hakim ve savcılarının da bulunduğu toplam 10 kişi gözaltına alınmıştı.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında ABD'nin uyguladığı silah ambargosuna karşılık Türkiye de İncirlik'i gündeme taşımıştı. Alınan karar kapsamında İncirlik'in ABD kullanımını askıya alma kararı uygulanmıştı.

Bu uygulama ambargonun kaldırılmasıyla birlikte yürürlükten kaldırıldı.

"İncirlik'i kapatma hakkı bizim elimizde"

ABD'nin Türkiye'ye karşı terörle mücadelede takındığı tutum ve İncirlik Üssü'nün Türkiye için hareket etmemesi 'İncirlik ABD'ye kapatılmalı mı?' sorusunu gündeme taşıdı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün yapmış olduğu açıklamada, "İncirlik'i kapatma hakkı bizim elimizde. Ama önce şartlar değerlendirilir" dedi. 

Konular: ibrahim kalın, ambargo, tartışma, İncirlik,

Yorumlar