POLİTİKA

Irak Başbakanı İbadi: Türkiye ile ilişkilerimiz düzeldi

Türkiye'nin terör örgütleri ile mücadele ve yerel halka eğitim için Irak'ta Irak hükümetinin isteği üzerine kurduğu Başika kampı konusunda çelişkili yaklaşımı nedeniyle tepki çeken Irak Başbakanı İbadi, "Türkiye ile ilişkilerimiz düzeldi" dedi.

Irak Başbakanı İbadi: Türkiye ile ilişkilerimiz düzeldi
Türkiye'den yardım talebinde bulunması üzerine Başika'da kurulan kampın daha sonra kaldırılmasını isteyerek sergilediği tutarsız yaklaşımla öne çıkan Irak merkezi yönetimi Başbakanı Haydar el-İbadi, Ankara'nın sert yanıtıyla sessizliğe gömülmüştü. İbadi son basın toplantısında, "Türkiye ile ilişkilerimiz düzeldi" dedi.

"3 aya ihtiyacımız var"

İbadi, düzenlediği basın toplantısında, DAEŞ'in Musul'da hem sayı hem de donanım olarak zayıfladığını dile getirerek, ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend'in, "örgütün Irak’ta Musul’dan, Suriye’de de Rakka’dan temizlenmesinin iki yıl alabileceği" yönündeki sözlerine ilişkin soruya, "DAEŞ'in Irak'ta bitirilmesi için 3 aya ihtiyacımız var." yanıtını da verdi.

"ABD askerleri operasyonda olmayacak"

"Musul'daki kara operasyonuna Amerikalı askerler katılacak mı?" sorusuna ise İbadi, "Bu asılsızdır. Irak ve Musul'da karada ülke güçleri dışında savaşan hiçbir güç yok." karşılığını verdi.

"Türkiye ile ilişkilerimiz düzeldi"

İbadi, Türkiye ile ilişkilerin düzeldiğini de sözlerine ekledi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'in Haşdi Şabi ile ilgili açıklamasına ilişkin ise İbadi, "Bu açıklamalar Irak'ın iç işlerine karışmaktır. Suudi Arabistan sorunlarını bizden uzakta çözsün. Suudi Arabistan ile ilişkilerin geliştirilmesi rağbeti söz konusu." dedi.

Konular: Haydar el-İbadi, türkiye, terör orgütü, daeş,

Yorumlar