POLİTİKA

Irak'tan 'Suriye' başlıklı zirveye katılma talebi

Irak Dışişleri Bakanı Caferi, Suriye için bir araya gelen Türkiye, Rusya ve İran'ın oluşturduğu üçlüye dahil olmak istediklerini söyledi.

Irak'tan 'Suriye' başlıklı zirveye katılma talebi
Suriye'de katliamlar yapan Esed rejimine kendi güdümündeki milislerle destek veren İran'ın bir diğer parmağıyla yönettiği Irak merkezi yönetiminden dikkat çeken bir çıkış geldi.

Irak merkezi yönetimi Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, Suriye'de ateşkesin sağlanması için arabuluculuk yapan Türkiye, Rusya ve İran üçlüsünün arasına katılmak istediklerini belirtti.

Irak'la Suriye'nin komşu olduğunu ve Irak'ın, Rusya ve İranla iyi ilişkilerini sürdürdüğünü vurgulayan Caferi, "Bu fikir tartışılıyor ve genel fayda bakımından fikri destekliyoruz. Arabuluculuk yapıyoruz, zira Suriye'de istikrarın sağlanması bize de etki ediyor. DAEŞ, Irak'a Suriye'den geldi. Dolayısıyla Suriye'de normalleşme sadece Suriye krizini değil, Irak krizini de çözecek" ifadelerini kullandı.

İran'ın masada güçlenme hamlesi

Caferi'nin bu çıkışı, Irak merkezi yönetimi üstünde ciddi bir etkisi olan İran'ın masada elini güçlendirme hamlesi olarak yorumlanıyor.

Konular: görüşme, ırak, esed, daeş,

Yorumlar