POLİTİKA

İran'dan Türkiye'ye 'Halep eylemi' tepkisi

Suriye'de katliam yapan Esed rejimine destek verdiği için, İstanbul ve Ankara'da temsilcilikleri önünde eylem yapılan İran, Türkiye'nin Tahran büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

İran'dan Türkiye'ye 'Halep eylemi' tepkisi
İran'ın Türkiye'deki temsilcilikleri önde yapılan protestolara, Tahran yönetiminden tepki gelirken, eylemlerle ilgili 'uygun olmayan bir davranış' nitelemesi yapıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Polis bu tip olaylarda önceden temsilciliği haberdar etmekle yükümlüdür fakat bunu yapmadı. Ayrıca protestolar gece yarısı olması hasebiyle de uygun bir zamanda yapılmadı." dedi.

Tahran büyükelçisi çağrıldı

Konuya ilişkin Türkiye'nin Tahran'daki büyükelçisini bakanlığa çağırarak İran'ın bu konudaki rahatsızlığını kendisine illettik" dedi. Türkiye'deki bazı kişilerin Türkiye'de İran karşıtı bir atmosfer yaratmak istediğini ileri süren Kasımi, "Olayların kimler tarafından desteklenip yönlendirildiğini iyi biliyoruz" diye konuştu.
 
Ruhani'nin yardımcısı Türkiye'ye gelmiyor
 
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'nin bugün Türkiye'ye planlanan ziyaretinin yapılmayacağını söyleyen Kasımi, ziyaretin ertelendiğini ifade etti.
 
Ziyaretin birkaç nedenden dolayı yapılmadığını kaydeden sözcü, "Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yurtdışına yapacağı ziyaretler, Bakanlar Kurulu'nun Cihangiri'ye verdiği bazı görevler ve başka 1-2 nedenden dolayı dün ziyaretin yapılmamasına karar verdik. Türk tarafını da bundan haberdar ettik. Ziyaret lağvedilmemiştir, uygun olan başka bir zamana ertelenmiştir " dedi.

Konular: plan, tahran, büyükelçi, eylem,

Yorumlar