POLİTİKA

İslam İşbirliği kendi Interpol'ünü kuracak

Türkiye'nin de içinde bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeler Interpol benzeri bir yapı kuracak.

İslam İşbirliği kendi Interpol'ünü kuracak
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye ülkeler Avrupa Birliği benzeri bir yapılanmaya müzakere etti. İslami Kalkınma Fonu, aracılığıyla fakir İslam ülkeleri için 10 milyar dolarlık kaynak ayrıldı.

Toplantıda, DAEŞ, Boko Haram ve FETÖ gibi İslam ülkelerinin başına bela olan terör örgütlerine yönelik ortak hareket için de Interpol benzeri bir yapı kurulması kararlaştırıldı.

İslami İşbirliği Teşkilatı kültür kuruluşu IRCICA Başkanı Doç. Dr. Halit Eren, Türkiye’nin dönem başkanı olduğu İslam Ülkeleri Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Interpol benzeri yapı kurulacak

İslam ülkeleri arasında Avrupa Birliği benzeri bir yapılanmanın müzakere edildiğini söyleyen Doç. Dr. Eren, fakirlikle mücadeleye 10 milyar dolarlık bir fon ayrılacağını kaydetti. Doç. Dr. Eren, DAEŞ, Boko Haram, FETO ve PKK gibi İslam ülkelerinin başına bela olan terör
örgütlerine yönelik ortak hareket için Interpol benzeri bir yapının kurulacağını ifade etti.

IRCICA Başkanı Doç. Dr. Eren, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantılarının sonuncusunda 2016-2025 tarihlerini kapsayan 10 yıllık kalkınma planlarının yapıldığını anlattı.

Fakirlikle mücadeleye karşı fon

Toplantının içeriğiyle ilgili bilgi veren IRCICA Başkanı Doç. Dr. Eren, “Toplantıda, OIC İş Birliği Teşkilatı ve ISEDAC çerçevesinde, ülkeler arasındaki ticaretin kurulması, geliştirilmesi, üye ülkeler arasında gümrük birliğine gidilmesi müzakere edildi. Daha önce de İslam
İşbirliği Teşkilatı tarafından gündemine, İslam Kalkınma Bankası bünyesinde 10 Milyar Dolarlık bir fon ile az gelişmiş üye ülkelere yardım gelmişti. Fakirlikle mücadeleye karşı kullanılacak bir fon tüm İslam ülkelerinin öncelikleri arasına alındı” dedi.

İslam ülkeleri arasında zengin ve fakir ülkelerin olduğuna dikkat çeken Halit Eren, bu zenginliğin, ülkelerinin refahına ve birliğine yönelik kullanılmasına engel dış faktörlere vurgu yaptı. 

Eren, “İslam dünyasında kasıtlı problemler çıkartılıyor. Yemen Savaşı, yanı başımızdaki Suriye ve Irak’taki iç karışıklıklar, bütün İslam ülkelerinin hem dikkatini hem servetini başka yere yönlenmesine neden oluyor. Kendi haline bırakılsa, İslam ülkelerinin kendi imkânları,
kendi kaynakları kalkınmalarına ve gelişmelerine yeter” dedi.

IRCICA Başkanı Doç. Dr. Eren, kurulması planlanan uluslararası polis teşkilatı Interpol benzeri yapı için şunları söyledi: 

“Nitekim zirve toplantısında İslam ülkeleri polis birliği kurulması Cumhurbaşkanımızın önerisiyle gündeme geldi ve onun altyapı çalışmaları devam ediyor. Bir polis teşkilatı kurulacak ama NATO gibi askeri bir teşkilat olmayacak. İslam ülkeleri polislerinin birlikte hareket
etmesini sağlayacak bir yapı toplantıda masaya yatırıldı. İnterpol gibi İslam ülkeleri içinde polis teşkilatlar birliğini oluşturulacak bir yapı ve bunun altyapı çalışmaları da İstanbul’da başladı. Bu tür yapılar gelecekte İslam ülkelerinin güvenliği açısından kendi tedbirlerini kendileri alma imkânı sağlayacak” dedi.
 

Konular: türkiye, İİT,

Yorumlar