POLİTİKA

İtalya: Türkiye'yi AB'den izole etmek doğru olmaz

İtalya Dışişleri Bakanı Alfano, AB'nin geleceğine ilişkin Türkiye ve Rusya'nın izole edilmesinin doğru olmayacağını belirterek, “Gerçekçilik gerekiyor” dedi.

İtalya: Türkiye'yi AB'den izole etmek doğru olmaz
İtalyan basınının önde gelen basın organlarından Corriere della Sera’ya konuşan İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, Türkiye’de pazar günü düzenlenen ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin oylandığı anayasa değişikliği referandumunu ve Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

İtalya’nın 20 yılı aşkın süredir devlet politikası haline gelen ‘Türkiye’nin AB üyeliğine destek’ söyleminin hatırlatıldığı Alfano, Roma’nın bu görevinin bitip bitmediği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Biz, Doğu ve Batı arasında bulunan Türkiye’nin kilit bir rolde olduğunun farkındayız. Türkiye ve Rusya’nın izole edilmesi çağrıları duyuyorum. Asil ilkeler ve ideallere başvurmak istemiyorum. Basit bir dille, bu işimize yaramaz. Gerçekçilik gerekiyor.”

Sığınmacı krizinin tırmandığı 2015 yılında AB ile Türkiye arasındaki işbirliğini de hatırlatan Alfano, “Bu gemilerin bazılarının, göçmen değil muhtemel teröristler de taşıdığından şüpheleniyorduk” dedi.

Alfano sözlerini, “Türk hükümeti temsilcileri ile görüştüm ve onların yardımıyla bu sorunu hemen çözdük. Bu yöntemle ve bu rotadan bir daha gemi gelmedi. Bu, işbirliği gerekliliğinin bir göstergesidir” diye sürdürdü.

"AB üyeliği masada değil"

Öte yandan Alfano, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sıklıkla dile getirdiği AB’ye uyum yasaları kapsamında kaldırılan idam cezasının yeniden uygulanmaya başlanması ihtimaline ilişkin soruya,  “Türkiye’nin AB üyeliği şu an masada değil. İdam cezası yeniden getirilirse bundan daha da fazla uzaklaşılır” yanıtını verdi.

AGİT’in, OHAL gerekçesiyle kampanya süresince ‘temel özgürlüklerin kısıtlandığı’ yönündeki raporu anımsatılan Alfano’ya, ‘15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile diyalog kurmakta zorlanıp zorlanmadığı’ sorusu da yöneltildi. Alfano, “Türkiye ile işbirliği, özelikle teröre karşı ve NATO’da karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliği ayrı bir şey, bazı metodolojileri paylaşmak ayrı bir şey” ifadelerini kullandı.

Türkiye büyük güç olmak istiyor

Türkiye’nin, önce Rusya ile ardından da AB ile yaşadığı gerilimlerle ilgili de konuşan Alfano, “Onun niyeti açık görünüyor: küresel dinamikte büyüyen bir etki olma girişimi. Uluslararası terörle mücadelede anlamlı bir rol edinmekle başlıyor buna. Geleneksel, aynı zamanda yenilikçi bir bakış açısıyla, büyük güçlerle eşit şekilde tartışır seviyede olmak istiyor.” dedi.

 

Konular: gerçekçilik, dışişleri, türkiye, italya,

Yorumlar