POLİTİKA

Kemal Kılıçdaroğlu, gafa doymuyor! Bu sefer de 'koalisyon'la güldürdü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı sisteminde Başbakan'ın yer aldığını söylemesi ile kırdığı potun ardından bugün de yeni bir çam devirdi. Kılıçdaroğlu, koalisyon hükümetinin kurulmasının mümkün olmadığı yeni sistem için, "Koalisyon sorununu" çözmüyor dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, gafa doymuyor! Bu sefer de 'koalisyon'la güldürdü
Gün geçmiyor ki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kötülemek için elinden geleni ardına koymadığı, 18 maddelik Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında bir pot kırmasın, bir gafa imza atmasın.

Kılıçdaroğlu geçen Mart ayında gerçekleştirdiği bir konuşmasında yeni sistemi eleştirirken, büyük bir gafa imza atmış,'Yeni sistemle birlikte Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın farklı partilerden olması durumunda asıl kavganın o zaman çıkacağını' söylemişti.

Oysa yeni sistemde Başbakanlık olmadığı için böyle bir durumun olması mümkün değildi.

İkinci bir gaf

Bu olaydan sonra CHPlilerden dahi tepki gören Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili yeni bir çam devirdi.

Bugün yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin kurulmasının mümkün olmadığı sistemle ilgili 'Bu Anayasa değişikliği koalisyon sorununu çözmüyor' diyen Kılıçdaroğlu, vatandaşın tepkisini çekerken bir yandan da yine haline güldürdü.

Bu Anayasa değişikliğinin en büyük amacının koalisyonların önüne geçmek olduğunu hala idrak edemeyen Kılıçdaroğlu, 18 maddeyi okuyup okumadığı konusunda yine kafaları karıştırdı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun o sözleri:

"Eğer vatandaş tek partiye yetki vermemişse, tek başına hükümet kurma yetkisi vermemişse, 2 parti, 3 parti, 4 parti bir araya gelirler koalisyon kurarlar, bir hükümet programı hazırlarlar, hazırladıkları hükümet programını Meclis'e sunarlar, Meclis'ten güvenoyunu alırlar, görevlerine devam ederler. Normalde çatışma olmaması lazım. Bu kültürü kabul etmemiz lazım, uzlaşma kültürünü. Almanya'da kaç yıldır koalisyon var? Yıllardır arkadaşlar, 10 yıl değil, 20 yıl değil. Almanya Avrupa'nın en gelişmiş ülkesi mi? Evet. Onlar yapıyor da biz niye beceremiyoruz? Kaldı ki, bu Anayasa değişikliği koalisyonlar sorununu çözmüyor arkadaşlar, bununla bir ilgisi yok."

Konular: kemal kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı sistemi, gaf, koalisyon,

Yorumlar