POLİTİKA

Kurtulmuş'tan Kılıçdaroğlu'na tepki: Vicdansızlık, haksızlık, insafsızlık

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun referandum yorumuna çok sert sözlerle cevap verdi. Kurtulmuş, "Haksızlıktır, vicdansızlıktır, insafsızlıktır" dedi.

Kurtulmuş'tan Kılıçdaroğlu'na tepki: Vicdansızlık, haksızlık, insafsızlık
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CNN Türk'te gündeme dair açıklamalarda bulundu. Konuşmasında bir çok konuya değinen Kurtulmuş, özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çok sert çıktı.

"Haksızlık, vicdansızlık, insafsızlık"

Kurtulmuş, anayasa değişiklik teklifinin Meclis'te oylanıp kabul edilmesinin ardından gidilecek olan referandum için, "Terörü tırmandırara referandumda anayasaya 'evet' dedirtmenin yollarını arıyorlar" diyen Kılıçdaoğlu'na tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu'nun sözlerini çarpıttığını ifade eden Kurtulmuş, "Söylediğim çok net, bilerek çarpıtıldı. Muhabir yönlendirici bir soru soruyor. Türkiye Suruç katliamından bu yana saldırı altındaydı. Bu süre içerisinde, milleti korkutmak için terör eylemleri artabilir. Türkiye diz çöktürülmek için terör artırıldı. İlave bir motivasyonla gündeme gelebilir. Millet iradesini ortaya koyduktan sonra terör örgütlerinin yapacak bir şeyi yok. Haksızlıktır, vicdansızlıktır, insafsızlıktır" dedi.
 
Kurtulmuş'un açıklamalarından diğer önemli satır başları şöyle:

"Amaç Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak"

"Burada önemli olan süreci sakin bir şekilde yürütmektir. Mühim olan ekonominin kendi dinamiklerinin sağlıklı yürütülmesidir. Türkiye'de esas olan üretim gücünü kuvvetlendirmektir. Etkilerinin fazla olmayacağı kanaatindeyim. Bunların ne manaya geldiğini iyi takip etmemiz lazım. Amaç Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak. Türkiye'nin güçlenmesi rahatsız ediyor. En büyük risk özel sektörün dış borcudur. Dövizlerdeki dalgalanmadan etkileneceği ortadadır.

Erken seçim

Erken seçim ihtimali yoktur. Seçim meselesini bir kenara bırakmamız lazım. Referandumda ne karar çıkarsa çıksın, sonuç ne olursa olsun kabul edeceğiz. Referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın yolumuza devam edeceğiz. Bizim kanaatimizce çok yüksek "evet" oyu verecektir.

Cumhurbaşkanlığı sistemi

Bırakın otoriterleşmeyi, demokrasi daha doğrudan bir şekle bürünecek. Daha doğrudan demokrasi olacak. Yürütmeyi tek elde toparlıyoruz. Yasama ayrı, yargı da tamamen bağımsız şekilde fonksiyonunu icra ediyor. Kuvvetler ayrılığında sorun olmayacaktır."

 

Konular:

Yorumlar