POLİTİKA

Mahmud Abbas: İsrail ile barış yapmaya hazırız

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenaze törenine katılmasıyla tepki toplayan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas İsrail'le barış yapmaya hazırız dedi.

Mahmud Abbas: İsrail ile barış yapmaya hazırız

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenaze törenine katılması tepki toplamıştı.

"BARIŞ KAPISINI KAPATMADIK"

Batı Şeria'da düzenlenen 'Beytüllahim Gurbetçileri' konferansında konuşan Abbas, "Son dönemde İsraillilerle diyalog ve müzakere kapısını kapatmıştık ancak barış kapısını kapatmadık. Komşumuza daima elimizi uzatır ve onlara 'Gelin barışı konuşalım, bu topraklarda birlikte yaşayalım' deriz. Eğer kabul ederseniz tüm Arap ülkeleri sizi tanır." dedi.

"DİYALOĞA HAZIRIZ"

Abbas, bir çözüme varma, yerleşim birimleri inşaatının durdurulması ve iki taraf arasında varılan anlaşmaların uygulanması şartıyla diyaloga hazır olduklarını belirtti.

Filistin'in dünya haritasında yerini alması için mücadele ettiklerini ve pek çok uluslararası kuruluşa üye olduklarını söyleyen Abbas, ancak ulusal düzeyde bir başarı sağlamak ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini kurmak için daha çok mesafe katetmeleri gerektiğini vurguladı.

İsrail-Filistin görüşmeleri, İsrail'in yerleşim birimi inşaatlarına devam etmesi, 1967 sınırları ve tutukluların serbest bırakılmasını kabul etmemesi nedeniyle 2014'te durmuştu.

Mahmud Abbas: İsrail ile barış yapmaya hazırız

Konular: batı şeria, barış, israil, filistin,

Yorumlar