POLİTİKA

MHP'de istifa şoku

MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya görevinden istifa etti. Kaya'nın İstanbul Milletvekilliği devam ediyor. İstifa açıklamasının ardından MHP lideri başdanışmanı Metin Özkan önemli açıklamalarda bulundu.

MHP'de istifa şoku
MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin başkanlığa Meclis ve referandumda evet diyeceğini açıklamasının ardından konumundan istifa etti.

Kaya, görevinden istifasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Ülkemizin gündemine neden ve nasıl girdiği ile amacının ne olduğu halen belirsizliğini korumakta ve tartışılmakta olan, kabul edilmesi halinde hükümet sistemini değiştirecek Anayasa değişikliği teklifi, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin tercihini ilan etmesinin ardından çalışma arkadaşlarından farklı tercihlerde bulunacak olanların da bu tercihlerini açıklamalarını ahlaki bir gereklilik haline getirmiştir." ifadesini kullanan Kaya, şu görüşleri savundu:

"Bütün hayatım uğrunda mücadeleyle geçen ve ödediğim bedelleri göğsümde şeref madalyası olarak taşıdığım ülkücülüğe olan inancım ve Türk milliyetçiliği anlayışım, aklıma ve vicdanıma Anayasa değişikliği teklifine 'Hayır' dememi emrederken, iki yüzlü davranmaktan da men etmektedir. Bu şartların bir gereği olarak, halen yürütmekte olduğum MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ediyorum. İstifama, hiç kimse tarafından, kişisel tavrım olmasının ötesinde bir anlam yüklenmemelidir.
"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dünkü grup toplantısı sonrası basın mensuplarının MHP içindeki anayasa eleştirileriyle ilgili soruya şu yanıtı vermişti:

"Normaldir. Milletvekilleri düşüncelerini sizin gibi değerli basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyor. Biz de sizin aracılığınızla öğreniyoruz. O bakımdan saygı duyuyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde anayasa değişikliklerinin gündeme geleceğini söylüyor. Tabii siyasi partiler grup kararı alma durumunda değildir. Yasa buna müsaade etmemektedir. Benim, Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen, Genel Kurul'a geldiğinde de oralardaki değerlendirmelerde katkı sağlayacak bir tek 'Evet' oyum vardır. Onu da vereceğim. 'Evet' oyunu referandumda da tekrarlayacağım."

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başdanışmanı Metin Özkan, katıldığı bir televizyon programında istifayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Özkan, "MHP'de 3-5 muhalif diye adlandırılan kişiler haricinde fire olmayacaktır. Rüzgar dağdan hiçbir şey koparmaz. Devlet Bahçeli ve MHP dimdik ayaktadır." dedi.

Özkan konuyla ilgili şunları söyledi;

"Ülkenin içinden geçtiği bu kadar hiddetli ve şiddetli günlerde bir cenah varki, "MHP'de sular durulmuyor, anayasaya istifası" gibi cümlelerle her ne hikmetse MHP'nin birlik ve bütünlüğünü asla kabul etmemiş ve etmeyen bir kitle var. 
Herkesin kafasında şu soru var; MHP'de çatlak var mı? 3-5 tane MHP içerisinde muhalif diye adlandırılan isim dışında benim görüşüm öyle büyük fireleri kimse beklemesin. MHP milletvekilleri liderlerinin verdiği kararın arkasında duracaklardır. Evet oyu kullanacaklardır. Bir sapma, bölünme, bir kırılma olmayacaktır.

Birilerinin dediği gibi MHP'nin altında sanki bir memba var sürekli kaynar sulardan bahsetmenin de çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Bunları yapanlar MHP düşmanlarıdır. Sayın Devlet Bahçelinin dik, onurlu ve milli duruşundan ödün vermesini bekleyen kirli kitlelerdir"

 

Konular: mhp,

Yorumlar