POLİTİKA

Mustafa Şentop: Başkan Yardımcılığı da olmalı

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen AK Parti'nin MHP'ye sunduğu yeni anayasa taslak metnine ilişkin, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'tan açıklama geldi. Başkanlık sisteminde çiftbaşlılığın ortadan kalktığını belirten Şentop, gelecek sistemde Başkan Yardımcılığı makamının da mutlaka olması gerektiğini dile...

Mustafa Şentop: Başkan Yardımcılığı da olmalı
NTV'de katıldığı programda konuşan Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, merakla beklenen yeni Anayasa ve Başkanlık sistemine ilişkin çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte Şentop'un açıklamalarından öne çıkanlar:

Bu istikrar AK Parti ile ortaya çıkan istikrar

Komisyona geldikten sonra metnin bütününü görme imkanımız var. İçeriğiyle ilgili biraz bekleyelim çünkü müzakereler olacak. Bugünkü mevcut sistemle ilgili temel sıkıntımız istikrarsızlık ve belirsizlik. Her ne kadar 2002'den bu yana AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla beraber bu tablo aşılmış gibi görünse de bu istikrar üreten sistemin kendisi değil. Bu istikrar konjonktürle AK Parti gibi bir partinin varlığı ile ortaya çıkan bir istikrar.

"Yürütme organını da millet seçmeli"

90'larda 70'lerde ve 60'lara kadar gittiğimizde problem gözüküyor. Tek bir seçim yapılıyor bu seçimle sadece parlamento seçiliyor ve içinden hükümet çıkıyor. Yasama organını nasıl millet seçiyorsa yürütme organını da millet seçmeli. Böyle olduğunda seçim akşamı hükümet de belli. Partisiz cumhurbaşkanı vesayet ve darbe dönemlerinin getirdiği bir durum. Bu husus 61 Anayasası ile girmiştir.

Başkan Yardımcılığı da olmalı

Başkan Yardımcılığı makamının mutlaka olması gerekir. Başkanlık sisteminde çiftbaşlılık ortadan kalkıyor. Şu anda cumhurbaşkanının sahip olduğu atama yetkisi daha fazla. Yeni sistemde bu kadar fazla değil. Yeni sistemin 2019 seçimlerinden itibaren yürürlüğe girmesi doğru olur.'

Konular: istikrar, mhp, ak parti, sistem,

Yorumlar