POLİTİKA

"Canlı bomba 12-14 yaşlarında"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep'teki terör saldırısıyla ilgili soruları cevaplandırdı, kendini patlatan canlı bombanın 12-14 yaşlarında olduğunu söyledi.

"Canlı bomba 12-14 yaşlarında"
 Gaziantep'teki terör saldırısıyla ilgili İstanbul'da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalar yaptı.

"12-14 yaşlarında bir canlı bombanın patlaması veya patlatılması neticesinde, hastanelerde yaralı olarak 69 yaralı var" diyen Erdoğan, "Yaralıların 17'si ağır. 51 ölüm vakası söz konusu" dedi.

"İLK KANAATLER DAİŞ EYLEMİ OLDUĞU YÖNÜNDE"

"Şu an itibariyle Valiliğimiz, emniyet teşkilatımız, vardıkları ilk kanaatler, bir DAİŞ eylemi olduğu istikametinde. Malum son dönemlerde Gaziantep'te DAİŞ'in böyle bir yapılanması veya yer bulma gayretleri söz konusuydu" diyen Erdoğan, "Birçok yoğun operasyonlar yapıldı, yapılıyor. Şu anda tabii ki orada güvenlik güçlerimizin bu çalışmaları çok daha yoğun bir şekilde devam edecektir" dedi.

"BİRLİĞİMİZİ BERABERLİĞİMİZİ DAİM KILALIM"

"Birliğimizi, beraberliğimizi daim kılmak suretiyle de tüm bu terör belasının üzerine birlikte gitmemiz gerekiyor" diyen Erdoğan, "Bu terör nereden gelirse gelsin bizim için değişmiyor. Bu FETÖ terör örgütü olabilir, PKK olabilir, DAİŞ olabilir, Suriye'nin belli bölgelerinde PYD, YPG olabilir. Hepsi bizim için terör örgütüdür. Bunların dini, milleti, vatanı, söz konusu değildir. Türkiye olarak da bizler tüm gücümüzle ve 15 Temmuz'da olduğu gibi milletimizle el ele omuz omuza bunların üzerine gideceğiz" dedi.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili konuşan Erdoğan, "Temenni ederim ki bundan sonra bu tür şeylere inşallah rastlamayız. Yine temenni ederim ki bu gafiller aynı yanlışı bundan sonraki süreçte yapmazlar. Çünkü ben ne silahlı kuvvetlerimizi ne de polis teşkilatımızı bunlardan tamamen arındırılmış olarak şu anda bile kabul etmiyorum. Onun için çalışmalarımız aynen devam ediyor, yargıda, devletimizin kurumlarında, çünkü bunu temizleyeceğiz. Burada kararlılığımız kesindir. Bu kanun hükmündeki kararnamelerle attığımız adımlar hepsi bunlara yöneliktir" dedi.

"TEMENNİ EDERİM Kİ BATI BUNLARDAN NASİBİNİ ALIR"

"Siyasi partilerimizin el ele vermek suretiyle Türkiye Büyük Millet Meclisinden ki bu meclis de gazi meclistir. Bu meclisimizin nasıl bombalandığını biliyorsunuz, ne hale getirildiğini biliyorsunuz. Bu meclis kendine saldırma cüretini gösteren bu teröristlere karşı da her türlü yaptırımı, bunun kararını alma, inşallah kararlılığındadır" diyen Erdoğan, "Sayın Meclis Başkanımız o gece ortaya koydukları tavırla ve o gece yine kapalı olmasına rağmen 100 kadar milletvekilimizin hemen parlamentoya gelmeleri suretiyle de dünya demokrasisine oradan güzel bir ders vermişlerdir. Temenni ederim ki Batı bunlardan nasibini alır" dedi.

"İPE UN SERİLİYOR"

Gülen'in iadesiyle ilgili olarak da konuşan Erdoğan, "85 koli dosya gönderdik. Bu dosyaları incelemeye başladıklarını söylemiş bulunuyorlar. Burada ipe un seriliyor. Bunu Sayın Biden'a söyleyeceğiz" dedi.

"Biz bugüne kadar Amerika'nın bizden istediği, istedikleri suçlularla ilgili, 'bize belge gönderin, bilgi gönderin, ondan sonra veririz' böyle bir şey asla söylememişizdir. İstedikleri teröristleri kendilerine vermişizdir" diyen Erdoğan, "Şimdi burada da çok açık, net, Milli Güvenlik Kurulumuzun, hükümetimizin artık bir terör örgütü olduğuna karar vermiş olduğu böyle bir örgütün başını biz isteyeceğiz, bu kadar belgeyi, bilgiyi kendilerine sunacağız ve hala burada 'gerçekten bu mudur fail' gibi bir yaklaşım, tabii bizim stratejik ortaklığımıza da gölge düşürmektedir. Öyle zannediyorum çarşamba yapacağımız görüşmelerde inşallah bunları aşarız" dedi.

Konular: daiş, pkk, terörist, terör,

Yorumlar