POLİTİKA

Reis-i Cumhur'dan FETÖ'yle mücadelede kararlılık mesajı

Ankara'da Valileri kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, terör örgütü FETÖ'yle mücadelede kararlılık mesajı verdi.

Reis-i Cumhur'dan FETÖ'yle mücadelede kararlılık mesajı

"MİLLETE HİZMETİN ZAMANI YOKTUR"

Valilik bir icraat makamıdır. Dolayısıyla hiçbir mazeretin başarılı bir icraatin yerini tutmayacağı yerlerin başında geldiği vurgusunu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sabah 9, akşam 6 çalışan klasik memur anlayışıyla asla çalışamazsanız. Memurun sorumluluğu size karşı ama sizin sorumluluğunuz millete karşıdır. Millete hizmetin zamanı ve süresi olmaz." dedi.

"HEPSİNİN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ"

Bir hücre evinde PKK'lılarla beraber FETÖ'cülerin yakalandığı haberlerini hatırlatan Erdoğan, "Pek çok eylemde DAEŞ ile PKK'nın ortak çabasını ve FETÖ'cülerin örtülü desteğini görüyoruz. Bu bizim tüm terör örgütleriyle aynı dikkatle mücadele etmemizi gerektiriyor. PKK ile DAEŞ'in bizim nezdimizde farkı yoktur. Hepsi ülkemizin, milletimizin, bayrağımızın düşmanıdır. Bunları 15 Temmuz'dan sonra daha çok açık ve net gördük. Hepsinin kökünü kazıyıncaya kadar azimle devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

"15 TEMMUZ BÜYÜK BİR DÖNÜM NOKTASI"

Örgütü belediye başkanlığından beri tanıdığını dile getiren Cumhurbaşkanı, "Bizlere, vatanımıza ihanet etmiştir. Bölücü terör örgütü başı ülkemize teslim edilirken bu örgütün başı malum yerine gitmiştir. 15 Temmuz diğer darbelerden çok dahan büyük bir dönüm noktasıdır.Bu diğerlerinden farklı olarak inanç, eğitim, hayırseverlik gibi değerleri istismar eden bir çetenin ürünüdür." dedi.

"MİLLET DEVLETTEN ÇOK DAHA HIZLI ÇIKTI"

FETÖ'nün devleti ele geçirme stratejisi üzerine kurulduğunu ve 15 Temmuz'a karışan subayların 1980'li, 1990'lı yıllarda TSK'ya sızdıklarını söyleyen Erdoğan, "30 yıl boyunca çok kişilikli hayat süren, takiye yapan bu insanların haleti ruhiyelerinin sağlıklı olması mümkün değil.17-25 Aralık'ta biz bu örgütün karanlık yüzünü gördük ama kimseye meramımızı anlatamadık. Herkese bunlar terör örgütü dedikçe onlar terör örgütü dediğiniz silahlı olur, kan döker diyorlardı. Kölerinde bunları yazıyorlardı. 15 Temmuz'da bu ihanet şebekesi silahları ile ortaya çıktı, kan döktü. Bunlar milletin vergileri ile beslediği bir terör örgütü olarak ortaya çıktı. 15 temmuz gecesi milletimiz devletten çok daha etkili bir şekilde bu şebekenin karşısına dikildi." dedi.

"BAKANLAR KURULU'NDA TALİMAT VERDİM"

Erdoğan konuşmasının devamında, "Teşkilat şeması önümüze geldiğinde bu kişi sadece Türkiye'yi ele geçirme hedefinde olan bir teröristbaşı değil. En tepe noktaya gelip kendini kainat imamı olarak tanımlıyor. Ne diyor Mısır gazetesinde 170 ülkede eğitim veriyoruz. Kılıf bu. Bu demek 170 ülkede yönetimi ele geçirmeye çalışıyorlar. Gittiğim her yerde devlet başkanlarına belgelerle bunları anlatıyorum.Haklı olarak bize diyorlar ki biz bunları ülkemize almak istemediğimizde siz destekliyordunuz. Bu konuda haklılar. Bizim derdimiz de ne idi 'Türk Okulu'. DÜn bakanlar kurulunda talimat verdim bizim bilgimiz dışında dünyada Türk okulu ünvanı kullanılmasın. İletişime geçip bunları yasaklatalım kimse 'Türk' ismini kullanamasın." ifadelerini kullandı.

"BU CEHPHELER BİZİM İÇİN KÜÇÜK"

Darbenin üstünden 40 gün geçmeden Suriye'de Cerablus operasyonunu başlattık diyen Erdoğan, "PKK'ya tarihin en büyük operasyonlarını yürüttük, yürütüyoruz. Cepheleri neden genişletiyorsunuz diyenler oldu. Bu bir iman meselesidir. Bu millletin kendisi ben varım dedi. Bu cephelerin hepsi bizim için çok çok küçüktür. Biz mücadelemizi orada da sürdüreceğiz. Sabır sabır sabır dedik. Gaziantep'te aralarında çocuklarında öldüğü o hain saldırı sonrası hala birilerinden izin mi alacaktık." dedi.

CERABLUS'TA DAEŞ DİYE BİR ŞEY KALMADI

Erdoğan, "Şu an Cerablus'ta DAEŞ diye bir şey kalmadı. Devam edeceğiz. nereye kadar, onu açıklamayacağız. Bizim de bir planımız var. Biz bir terör koridorunun oluşturulması gayretine evet diyemeyiz. Bizim Suriye'nin topraklarında zerre kadar gözümüz yok. Biz tokluğu gördük. Herkes haddini bilmeli. Hızlı ve başarılı bu operasyon dünya kamuoyunun bölgeye bakışını da değiştirdi." şeklinde konuştu.

CERABLUS OPERASYONU DENGELERİ AL ÜST ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası hukukta o ülkenin hükümeti sizi çağırmazsa oraya giremezsiniz. Biz o ülkenin sahipleri olan halkın davetine icabet ediyoruz. Zaten ülke yönetimi zalim. 600 bin insanı öldüren bir katilden mi izin alacağız? İş bu noktaya gelmeseydi Suriye farklı bir konumda olacaktı. Cerablus operasyonunun başarısı Suriye'deki dengeleri alt üst etti. Bölgede Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir senaryonun devreye sokulması mümkün değildir.PKK'nın, PYD'nin, YPG'nin yoğunlaşan eylemlerinin Suriye'de kaybettiği yarın Irak'ta da kaybedeceği bellidir. PKK gerek eleman temini, gerek yerel destek bulma konusunda ciddi sıkıntı içindedir. Örgütün kimlerin taşeronluğunu yaptığını görüyor." dedi.

SİZLERDEN SADECE ADİL DAVRANMANIZI İSTİYORUM  

"Gerek FETÖ gerekse PKK terör örgütü ile mücadelenin bir önemli boyutu da bunları kamuda destekleyenlerin tasfiyesi oluşturuyor.Sizlerden ricam bulunduğunuz illerde bu konuda dikkatli çalışmalar yapmanızdır. Sizlerden sadece adil davranmanızı istiyorum." şeklinde konuşmasına devam etti.

BENİM TELEFONUMUN SAATİ YOKTUR

Devletin devlet gibi davranmadığı yerde meydanın terör örgütlerine kalacağını vurgulayan Erdoğan, "Bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Benim telefonumun saati yoktur. 24 saat açık. Aynı şeyi sizden de beklerim. Ben bir valiyi aradığım zaman; gece 01.00'de, 02.00'de, 03.00'te ararım. 'Bu saatte aranır mı' denilmez. Valinin görevi 24 saat. Bu anlayışla çalıştığımızda bu devlet, devlet olur." dedi.

Konular: millet, erdoğan, vali, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan,

Yorumlar