POLİTİKA

Rusya'dan 'Esed' açıklaması: Türkiye ültimatom...

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin Esed'le ilgili ültimatom vermekten vazgeçmeye başladığını iddia etti.

Rusya'dan 'Esed' açıklaması: Türkiye ültimatom...
 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'deki rejim lideri Beşer Esed'ın kaderiyle ilgili ültimatom vermekten vazgeçmeye başladığını savundu.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaptığı konuşmada Suriye'deki son durumu değerlendiren Lavrov şu ifadeleri kullandı:

"Ankara Suriye'deki teröristlerin kendisi için oluşturduğu tehlikeyi anladı. Türkiye ile birlikte bazı ülkeler, ültimatomlar konusunda esneklik göstermeye başlıyor. Örneğin, 'Suriye'nin geleceği konusunda müzakerelere başlamamız için Esad'ın görevden ayrılması gerekiyor' şeklindeki ültimatomlar artık yok."

ABD'YE YÜKLENDİ: CİDDİ ŞÜPHELER VAR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile geçen hafta açıkladıkları ateşkes anlaşmasında DAEŞ ve El Nusra Cephesi ile mücadele edilmesine dair ifade yer aldığını hatırlatan Lavrov, Washington yönetimini topa tuttu:

"Ancak ABD'deki bazı kesimlerin El Nusra da dahil olmak üzere Rusya'nın 'terörist' olarak gördüğü bazı grupları askeri atımların dışında tutmaya çalıştığına ilişkin ciddi şüpheler var.

ABD'nin ılımlı muhalifleri teröristlerden ayırt edemesinin nedeni bu olabilir. Halbuki anlaşmanın önceliklerinden biri, muhaliflerin teröristlerden soyutlanması."

Konular: rusya, türkiye, ültimatom, ABD,

Yorumlar