POLİTİKA

TBMM Hollanda Dostluk Grubu lağvedildi

Hollanda'nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'nın ülkeye girişine izin verilmemesi ve Türk vatandaşlarına karşı faşizan uygulamalarının ardından patlak veren diplomatik kriz sonrası, TBMM Hollanda ile dostluktan vazgeçti. TBMM Hollanda Dostluk Grubu lağvedildi...

TBMM Hollanda Dostluk Grubu lağvedildi
TBMM Türkiye-Hollanda Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında aldıkları kararın gerekçesini anlattı.

Soysal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Hollanda'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Hollanda hükümeti tarafından yapılan kötü muamelenin başta Viyana Sözleşmesi olmak üzere uluslararası hukuk düzenlemelerine ve diplomatik teamüllere aykırı olduğunu söyledi.

"Ağır ihlal var"

Hollanda polisinin orantısız güç kullandığını ifade eden  Soysal, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik bu temel insan hakları ihlali olduğu kadar Hollanda'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlülükleriyle, diplomatik teamüllerin ve Hollanda'nın uluslararası sorumluluklarının da ağır bir şekilde ihlali olduğunu kaydetti.

Soysal, sözlerine şöyle sürdürdü:

"Diplomatik nezaket ve uluslararası teamüle uymayan söz konusu muameleler AB'nin yaşanan gerilimin daha fazla tırmandırılması için diplomatik sözleşmeleri ve hukuku ihlal ederek bu duruma sebep olan ülkeler yerine ülkemize aşırı söylemlerden ve adımlardan kaçınılması çağrısında bulunan açıklamasının esasen yabancı düşmanlığı ve Türk karşıtlığı gibi aşırı uçlara prim verdiğinin bilinmesi gerekmektedir. "
 

Konular: Tbmm, Hollanda, tbmm hollanda dostluk grubu,

Yorumlar