POLİTİKA

Türkeş'ten Cumhuriyet ve HDP'ye net mesaj

Başbakan Yardımcısı Türkeş, Cumhuriyet gazetesi ve HDP'ye yönelik terör operasyonlarına ilişkin, "Adam öldürmek, yaralamak, teröre yardım ve yataklık etmek gazetecilik fiilleri içinde değildir; milletvekilliğinin görev ve kapsamı içinde de değildir." dedi.

Türkeş'ten Cumhuriyet ve HDP'ye net mesaj
Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

"Suç tutuklamayı gerektiriyorsa tutuklanır"

Türkeş, HDP milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin sorusu üzerine, "Terörist milletvekili olursa ne yapmak lazım. Şimdi yargılanır mı? Tutuklanır mı? İfade vermeye gitmezse, herkes ısraren getiriliyorsa milletvekili de dokunulmazlığı kaldırıldıysa ısraren götürülür. Muhatap olduğu suç tutuklamayı gerektiriyorsa tutuklanır." diye konuştu.

"Gazeteci kimliği edinen her teröristi gazeteci olarak kabul edecek miyiz?" diye soran Türkeş, terör örgütlerinin haber ajansı kurarak önüne gelene kimlik dağıttığını söyledi.

Batıda buna benzer pek çok örneğin yaşandığının altını çizen Türkeş, İspanya'nın Bask bölgesindeki belediye başkanlarının teröre karıştığı için rahatça tutuklanabildiğine dikkati çekti.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Adam öldürmek, yaralamak, teröre yardım ve yataklık etmek gazetecilik fiilleri içinde değildir; milletvekilliğinin görev ve kapsamı içinde de değildir. İki tane milletvekili şu anda kaçak durumdadır. Bizim burada karar vermemiz gereken, bu şahısların asli faaliyetleri teröristti milletvekili mi oldu, milletvekiliydi teröre yardım ve yataklık mı etti? Bunun çok iyi irdelenmesi ve tartışılması lazım. Terörist milletvekili olursa ne yapmak lazım?" ifadesini kullandı.

Konular: yataklık, başbakan yardımcısı, tuğrul türkeş, pkk,

Yorumlar