POLİTİKA

Türkiye ile Rusya arasında istihbarat paylaşımı

TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü "Fırat Kalkanı Harekatı" için Rusya da Türkiye ile istihbarat paylaşacak.

Türkiye ile Rusya arasında istihbarat paylaşımı
Rus İsvestiya gazetesinin askeri diplomatik kaynağa dayandırdığı habere göre,  Türkiye ile Rusya istihbarat bilgisi paylaşımına ilişkin anlaştı.

Anlaşma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 10 Ekim'de İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında sağlandı.

Gazetede yayınlanan kaynağın açıklamaları şöyle oldu:

Türkiye ile paylaşacağız

"Rus delegasyonunun içerisinde Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da vardı. Gerasimov, Türk mevkidaşı Hulusi Akar'la görüşme gerçekleştirdi. Taraflar, Fırat Kalkanı operasyonu sırasında Türk asker için yararlı olabilecek istihbarat bilgilerinin Türkiye'ye verilmesine ilişkin anlaşmaya vardı. Taraflar, tam olarak hangi bilgilerin paylaşılacağını ve bu bilgilerin nasıl bir formatta verileceği konularını da tartıştı" 

Havuza dahil oldu

Bu arada, Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç de İzvestiya'ya demecinde,Türkiye'nin kamuoyuna ilan etmeden Rusya, Suriye, Irak ve İran'ın oluşturduğu istihbarat paylaşım havuzuna dahil olduğunu söyledi.

"Türklerin çok etkili istihbarat servisleri var"

Sputniknews'un yansıttığı açıklamada "Türk tarafına, telsiz telefonlarla yapılan görüşmelerin frekansları ele geçirilerek edinilen istihbarat ile uydu ve hava araçlarıyla elde edilen istihbarat bilgilerini veriyoruz" diyen Klintseviç, "Buna karşılık olarak onlar da bizimle bilgi paylaşımında bulunuyor. Türklerin çok etkili istihbarat servisleri ve Suriye'de de iyi ajanları bulunuyor" şeklinde konuştu. Klintseviç şöyle devam etti:

"Türkiye bir NATO ülkesi olsa da darbe girişimindeki duruşu onu çok gücendirdi ki bazılarına göre bu darbe girişiminde Batılı süper güçler rol oynamış olabilir. Nitekim Erdoğan ve Türk hükümeti Rusya ile ilişki kurabileceklerini anladı."

Konular: fırat kalkanı, rusya, türkiye, havuz,

Yorumlar