POLİTİKA

Türkiye-Rusya-İran ortak 'Suriye' metni yayımladı

Türkiye- Rusya-İran arasında Suriye'deki insani krize çözüm bulmak amacıyla düzenlenen toplantı sona erdi. Zirve sonrası üç ülke ortak metin yayımlandı.

Türkiye-Rusya-İran ortak 'Suriye' metni yayımladı
Suriye'deki insani krize çözüm bulmak amacıyla Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Konukevinde, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, üçlü görüşmenin ve basın toplantısının ardından, Suriye'deki duruma ilişkin ortak bir metin yayınladı.

İran, Rusya ve Türkiye'nin, etnik köken, din ve mezhep gözetmeksizin Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne duyduğu saygının dile getirildiği metinde, üç ülkenin de Suriye sorununun askeri yollarla çözülemeyeceğinde hemfikir olduğunun altı çizildi.Sivillerin tahliyesi konusunda söz verdiler

Metinde, "İran, Rusya ve Türkiye; Doğu Halep'ten sivillerin ve silahlı muhalefetin gönüllü bir şekilde tahliye edilmesi için ortaya konan ortak çabaları memnuniyetle karşılar. Bakanlar, aynı zamanda Fua, Kefreya, Zebadani ve Madaya'dan sivillerin tahliye edilmesinden de memnun. Sürecin, kesintiye uğramadan, güvenli ve emin bir şekilde tamamlanacağını taahhüt ettiler." ifadesi yer aldı.

Metinde ayrıca şunlar kaydedildi:

"Bakanlar, ateşkesin, kesintisiz insani yardımın ve sivillerin serbest dolaşımının ülke geneline teşmil edilmesinin önemi konusunda mutabıktır. İran, Rusya ve Türkiye, Suriye ve muhalefet arasında müzakere edilmekte olan ileriye dönük anlaşmanın kolaylaştırıcıları ve garantörleri olmaya hazır olduklarını belirtir. Sahadaki gelişmeler üzerinde nüfuzu olan tüm ülkeleri aynısını yapmaya davet eder."

Astana'daki toplantıya destek

Ortak metinde, taraflar, bu anlaşmanın BMGK'nın 2254 sayılı kararı uyarınca, Suriye’de siyasi çözümün kaldığı yerden devamı için gerekli ivmeyi yapmak konusunda yardımcı olacağına ilişkin güçlü inancını dile getirdi.

Bakanların, Kazakistan Devlet Başkanı’nın Astana’da konuyla ilgili toplantılar yapılması konusundaki nazik davetinin önemini vurguladığı metinde, İran, Rusya ve Türkiye'nin; terör örgütü DEAŞ'in yanı sıra Nusra Cephesi'yle de ortak mücadele kararında olduğu, ancak diğer silahlı muhalif grupların bu örgütlerden ayrıştırıldığı yinelendi.

Konular: Mevlüt Çavuşoğlu, ortak metin, türkiye, rusya,

Yorumlar