POLİTİKA

Türkiye'den ABD'ye mesaj: İncirlik'i kapatma hakkımız var

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İncirlik Üssü ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde ABD'ye uyarıda bulunarak, 'İncirlik'i kapatma hakkı bizim elimizde var' dedi.

Türkiye'den ABD'ye mesaj: İncirlik'i kapatma hakkımız var
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair açıklamalarda bulundu. "Bölgede terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyeceğiz. DEAŞ'la mücadelede müttefiklerimiz de destek vermeli" diyen Kalın Amerikan yönetimini hatalı bularak, Halep'te yaşananları ve Suriye muhalefetinin bugün bu kadar güçsüz olmasını bu hatalara bağladı.

PKK'ya karşı Kandil ve civarında hava harekatlarının devam ettiğinin altını çizen Kalın sözlerine şöyle devam etti:

"Meclis'ten de tezkere geçti. Bu konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz, Iraklı makamlarla beraber. Bu konuda Erbil de çok rahatsız. PKK'nın kendine düşman olarak gördüğü kesimlerden biri de Erbil yönetimidir. Bizim hem Bağdat, hem Erbil ile ilişkilerimizi iyi tutmamamız önem arz ediyor."

"Kapatma hakkımız var"

YPG'yi merkeze alan DEAŞ ile mücadele stratejisinin doğru olmadığını ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Ben, Trump yönetiminin Türkiye'nin hassasiyetlerini daha fazla dikkate alacağı izlenimine sahibim. (İncirlik'i kapatma hakkı) Bu hak her zaman bizim elimizde var. Ama dediğim gibi önce şartlar değerlendirilir. Egemenlik hakları çerçevesinde tasarruf hakkı bizdedir. "

Konular: ibrahim kalın, cumhurbaşkanlığı sözcüsü, incirlik üssü, ABD,

Yorumlar