POLİTİKA

Türkiye'den Davos kararı! Rusya'dan da benzer temsil

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Forumu'na bu yıl Türkiye'den Mehmet Şimşek ve Nihat Zeybekci katılacak.

Türkiye'den Davos kararı! Rusya'dan da benzer temsil
İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Ekonomik Forumu Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, bu yıl 17-20 Ocak tarihlerinde İsviçre'de Davos kasabasında yapılacak toplantılara Türkiye'den Şimşek ve Zeybekci ile birlikte 70'den fazla ülkeden 300'den fazla üst düzey katılım olacağı duyuruldu.

Türkiye ve Rusya'dan Başbakan Yardımcısı düzeyinde katılım

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko ve Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets da katılımcılar arasında bulunuyor.

Toplantıya, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo, IMF Başkanı Christine Lagarde, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü William Lacy Swing ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder de katılacak.

Türkiye Başbakan düzeyinde katılmıyor

2009'da Başbakan olarak Davos toplantısına katılan Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda yaşanan protokole aykırı hadise sonrası tepkisini ortaya koymuş ve Türkiye bu olaydan sonra 2015'e kadar bu toplantılara "başbakan" düzeyinde katılmamıştı.

Davos 2016 ve Davos 2015'te, Başbakan Davutoğlu döneminde, Türkiye toplantıya Başbakan düzeyinde katılmıştı. Davutoğlu, Davos'a 2014 yılında da Dışişleri Bakanı sıfatıyla Ali Babacan'la birlikte katılmıştı.

Konular: mehmet şimşek, temsilci, ekonomi, türkiye,

Yorumlar