POLİTİKA

Türkiye'den Ege hamlesi: NATO'ya gerek kalmadı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO'nun mülteci akınını engellemek için Ege'de kuvvet bulundurmasının bir gerekliliğinin kalmadığını söyledi.

Türkiye'den Ege hamlesi: NATO'ya gerek kalmadı
NATO'nun Brüksel'de dün başlayan iki günlük savunma bakanları toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO’nun Ege denizinde mülteci akınının önüne geçilmesine katkı sağlamak için sürdürdüğü operasyona ilişkin olarak, "Bizim için artık NATO'nun Ege'de kuvvet bulundurmasının bir gerekliliği yoktur. NATO'daki kadrolar da kısa sürede tamamlanacak, bu konuda bir boşluk olmayacak" dedi.

'AB de imzaladığı anlaşmanın gereklerini yerine getirsin'

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bu konuda Türkiye'nin pozisyonunu Brüksel’deki NATO toplantısında savunma bakanlarına anlattığını belirterek, "Zaten yasa dışı göçü engelleyen Türkiye. Biz Türkiye olarak bu konudaki çabalarımızı sürdüreceğiz, NATO kuvvetinin burada bulunmasına gerek yok" dedi.

Işık, AB'nin ise Türkiye ile imzaladığı anlaşmanın gereklerini yerine getirmediğini, Türkiye'nin bu gereklerin yerine getirilmesini beklediğini söyledi.

AB, mülteci krizine yardımcı olması ve mültecilerin barındırılması karşılığında Türkiye’ye 3 milyar dolarlık maddi yardım yapmayı taahhüt etmiş, ayrıca Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde serbest dolaşım için vize serbestisi tanınmasına yeşil ışık yakmıştı.   

Konular: donanma, yunan, Ege denizi, nato,

Yorumlar