POLİTİKA

Türkiye'den NATO açıklaması: Geleceği tartışılacak

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın NATO için yaptığı ’köhnemiş bir kurum’ nitelendirmesini yorumlayan NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi, AK Partili vekil Çonkar, ittifakın geleceğiyle ilgili ciddi tartışmalar yaşandığını söyledi. Çonkar, “NATO’nun daha çok kendi güvenliğini tehdit eden terör örgütlerine karşı odaklanması lazım”...

Türkiye'den NATO açıklaması: Geleceği tartışılacak
ABD’nin 20 Ocak’ta görevi devralacak olan seçilmiş başkanı Donald Trump, İngiltere’nin Times ve Almanya’nın Bild gazetelerine verdiği mülakatta, ‘terörle mücadele ile ilgilenmediğini’ ifade ettiği NATO’yu ‘köhnemiş ve işe yaramaz bir kurum’ olarak nitelendirmiş, üye ülkelerin NATO’ya gerektiği kadar finansal katkıda bulunmamasını da eleştirmişti.

"Ciddi eleştiriler var"

Trump’ın NATO hakkındaki açıklamaları hakkında konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, Trump’ın açıklamalarının şaşırtıcı olmadığını, seçim kampanyası boyunca NATO’ya yönelik eleştirel bir tavır sergilediğini anımsattı. NATO’nun Avrupa’nın güvenliğini sağlamak için çok fazla yük aldığına dair ABD’de uzun süredir eleştirilerin olduğunu kaydeden Çonkar, “Özellikle Avrupa’daki müttefiklere yönelik ciddi eleştiriler var. Bir kesim, ABD’nin NATO’yu fazlasıyla finanse ettiğini ancak bunun karşılığını göremediğini düşünüyor, Amerikan ekonomisinin bundan zarar gördüğü kanaati var” diye konuştu. 


Daha gerçekçi bir bakış açısına ihtiyacı var

NATO’nun terörle mücadele ve sığınmacı krizi gibi konularda inisiyatif almamasının da eleştirildiğini belirten Çonkar, “Buna Türkiye örneği de verilebilir. Bir NATO müttefiki Türkiye, terör örgütlerine karşı çok yoğun bir savaş verirken diğer müttefiklerin Türkiye’yle yeterli dayanışmayı göstermemesi de Sayın Trump’ın açıklamalarının altının dolu olduğunu gösteriyor. NATO’nun daha gerçekçi ve dünyanın, bölgenin önceliklerini gözeten bir bakış açısı geliştirmeye ihtiyacı olduğu fikrindeyim” ifadelerini kullandı.

Trump’ın açıklamasıyla birlikte NATO’nun geleceğiyle ilgili ciddi tartışmaların gündeme geleceğini kaydeden Çonkar, şöyle devam etti:

Öncelikli konu, NATO müttefiklerinin güvenlik ve savunma konusunda kendi üstlerine düşen yükü karşılayıp karşılayamayacakları, maddi külfet paylaşımı noktasında üzerlerine düşen görevi ülkelerin yapıp yapmayacakları. Yani ABD yönetiminin bazı üyelerin finansal katkıda bulunmamasına daha fazla tahammül etmeyeceğine yönelik beklentiler var.”

"Trump'ın Rusya il çözüme yanaşmasını umuyoruz"

Irak ve Suriye’de yaşanan istikrarsızlıktan kaynaklanan terör gruplarının Türkiye’yi ve Avrupa ülkelerini hedef almasına yönelik de stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Çonkar, “Zaten Trump’ın Rusya ile alakalı olarak Ukrayna krizi üzerinden daha çözüm odaklı, diyalog odaklı bir çaba içine girmesi bekleniyor. Bence de bu doğru bir yol. NATO’nun daha çok kendi güvenliğini tehdit eden, istikrarsızlaştıran terör örgütlerine karşı odaklanması lazım. Ama bu odaklanmayı bugüne kadar yapmadığını görüyoruz. Ben de bir NATO Parlamenter Asamblesi üyesi olarak bu rahatsızlığımı bütün toplantılarda elden geldiğince dile getiriyorum, eleştiriyorum, NATO’nun bu konudaki eksikliklerini vurguluyorum” diye konuştu.


 

Konular: Başkan, nato, rusya, türkiye,

Yorumlar