POLİTİKA

Türkiye'yi NATO'ya istemeden almışlar

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından gizliliği kaldırılarak internet kullanıcılarının erişimine açılan belgelerde, 1950 yılında Türkiye'ye NATO'da tam üyelik verilmesi yerine Akdeniz'in korunması için NATO'nun askeri planlama görüşmelerine davet edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı ortaya...

Türkiye'yi NATO'ya istemeden almışlar
ABD'nin merkezi haber alma teşkilatı CIA'in gizliliğini kaldırarak yayınladığı ve internet kullanıcılarının erişimine açılan belgelerde, 22 Eylül 1950 tarihli "Çok Gizli" damgalı istihbarat notunda, 1950 yılında kıta Avrupası ülkelerinin kendi askeri güçlerinin zayıflığının farkında olmalarına rağmen NATO'nun coğrafi olarak genişlemesini istemedikleri ortaya çıktı.

Notlarda, Türkiye'ye NATO tam üyeliğinin verilmesi yerine ittifakın Akdeniz kanadını korumak için NATO'nun askeri planlama görüşmelerine katılmaya davet edilmesi hususunda bazı kıta Avrupası ülkelerinin anlaşmaya vardığı bilgisi dikkati çekti.

"Kore'deki Gelişmeler" başlıklı istihbarat notunda, Türkiye'nin Kore Savaşı sonrasında NATO'ya giremediği için hayal kırıklığına uğrayacağı belirtildi. Notta buna karşın "Türkiye'nin Batı'ya yönelik tutumunda kalıcı ve önemli bir değişiklik olma ihtimali düşük." ifadesine yer verildi.

Üyelik süreci

Türkiye, 1949'da NATO'ya üye olmak isteğini bildirmiş, 1950'de ise Adnan Menderes hükümeti döneminde TBMM kararıyla Birleşmiş Milletler komutası altında Kore Savaşı'na asker göndermişti. Ekim 1951'de de Türkiye ve Yunanistan'ın NATO'ya üyeliği onaylanmıştı. Türkiye, 18 Şubat 1952'de resmi NATO üyesi oldu.

Konular: onay, nato, cia, gizli,

Yorumlar