POLİTİKA

Yeni AP başkanının kimliğini ortaya seren Türkiye açıklamaları

Avrupa Parlamentosunun yeni başkanı seçilen Antonio Tajani'nin Türkiye'ye bakışının nasıl olacağını ortaya koyan daha önceki açıklamalarından bazıları.

Yeni AP başkanının kimliğini ortaya seren Türkiye açıklamaları
Avrupa Parlamentosu (AP) başkanlığına seçilen İtalyan Antonio Tajani,Türkiye'de ifade özgürlüğü olmadığı iddia ederek, AP ve Türkiye arasındaki müzakerelerin dondurulmasını savundu. Yeni AP başkanı, Nisan 2015'te kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı tasarısı hakkında ise sözde soykırım iddialarını desteklemişti.

"Müzakereler dondurulmuş şekilde kalmalı"

Tajani geçen ay 'EurActiv' isimli sitede yayımlanan mülakatında, "Türkiye, AB'nin önemli bir ortağı ancak son gelişmeler beni kaygılandırıyor. Ankara AB'nin ortağı olmak istiyorsa hukukun üstünlüğüne, ifade özgürlüğüne ve vatandaşlarının insan haklarına saygı göstermelidir. Avrupa Parlamentosu'nun duruşu net: Türkiye baskılara son verene dek müzakereler dondurulmuş şekilde kalmalıdır" demişti.

"100 yıl öncesindeki Türkiye'yi cezalandırıyoruz"

Tajani, Nisan 2015'te AP'nin 'Ermeni soykırımı' tasarısını kabul etmesinden önce bu konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti:

 "Soykırım, soykırımdır. Olmuş, olmuştur. Bu konunun Türkiye için çok hassas olduğunu anlayabiliyoruz. Ancak biz de Avrupa olarak hep insan hakları, insan onurunu korumak için mücadele veriyoruz ve bu temel ilkelerimizden, önceliklerimizden biri. Yani bunu Türkiye'ye karşı olmak için yapmıyoruz. Yahudi soykırımı için de aynı tavrı takındık, özeleştiri yaptık. Bu bizim tarihimiz. Binlerce Ermeni de öldürüldü ve bu da insanlık tarihinin bir parçası. Ermeni soykırımını inkar etmenin kimseye faydası yok. Bu, tarihin bir parçasıdır ve aşikar bir durumdur. Biz günümüzdeki değil, 100 yıl önceki Türkiye'yi kınıyoruz, cezalandırıyoruz. Biz Türkiye düşmanı değiliz."

Ülkesinde işsizlik en büyük dert

İtalyan merkez sağının son döneme damgasını vuran partisi Forza Italia’nın da kurucuları arasında olan Tajani, Parti Başkanı ve Başbakan Silvio Berlusconi’nin sözcülüğünü yapmış ve 1994 yılında Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçilmişti. 

2008-2014 yılları arasında toplamda 6 sene Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Komiseri görevlerini yürüten Tajani, 2014’te AP 1. Başkan Yardımcılığına seçilirken, aynı dönemde ülkesi İtalya'da işsizlik tavan yapmış, 'genç işsizlik' oranı yüzde 45'lere kadar gitmişti.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek genç işsizlik oranına sahip ülkelerden biri olan İtalya’da "genç işsizlik" oranı son birkaç yıldır %40'ın altına indirilemiyor.
 

Konular: cezalandırma, Avrupa Parlamentosu, türkiye, ifade özgürlüğü,

Yorumlar