POLİTİKA

Yılın ilk MGK'sından 6 maddelik bildiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de toplanan, yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, 8 saat sürdü. Toplantıdan bir çok sonuç çıkarken, terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapıldı.

Yılın ilk MGK'sından 6 maddelik bildiri
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen, 2017'nin ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 8 saat sürdü.

MGK sonrası açıklanan bildiride dikkat çeken detay ise terörle mücadelede kararlılık vurgusu oldu.

İşte bildiride yer alan ifadeler:

ABD'ye tepki

Terör örgütlerinin muhatap olarak kabul edilip, bu örgütlere çeşitli usullerle silah yardımında bulunulmasının, terörün güçlenmesine ve yayılmasına zemin hazırladığı belirtilmiştir.

Kıbrıs meselesi

Kıbrıs meselesine çözüm bulunması için Cenevre'de yapılan görüşmeler kapsamlı şekilde ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin korunması hususunda atılacak adımlar değerlendirilmiştir.

Suriye'de ateşkes

Suriye’de gerçekleştirilen ateşkesin korunması ve güçlendirilmesi ile Astana Toplantısı ayrıntılı şekilde ele alınarak, Türkiye'nin, siyasi geçiş sürecinin başlatılmasına yönelik çabalarını ve insani sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceği kaydedilmiştir.

Terörle mücadele

Türkiye'nin millî güvenliğine yönelik terör tehdidi ile güvenlik risklerine karşı, hukuk çerçevesinde alınan tedbirler kapsamlı şekilde görüşülmüştür. FETÖ/PDY, PKK ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadele başta olmak üzere, 2016 yılı içinde meydana gelen terör eylemleri hususunda yıllık güvenlik değerlendirmesi yapılmıştır.

Saldırılar kınandı

İstanbul, Kayseri ve İzmir'deki menfur terör eylemleri, Rus Büyükelçisi'ni hedef alan suikast ve İstanbul'da yılbaşı gecesi yapılan hain saldırı, adli ve idari soruşturmalar göz önünde bulundurularak her yönüyle ele alınmış ve saldırılar şiddetle kınanmıştır.

Arakanlı Müslümanlar

Myanmar'da Arakanlı Müslümanların durumu ele alınmış ve insani yardımların artırılarak devam etmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.

Konular: milli güvenlik kurulu, mgk,

Yorumlar