POLİTİKA

Yoğun gündemde CHP'li vekilin önergesi: Taklacı güvercin

Gündemdeki Fırat Kalkanı operasyonu, terörle mücadele gibi devletin bekasını ilgilendiren konuların yanına eklenen CHP’li Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesi, şaşkınlıklara sebep oldu. Gürer, taklacı güvercinlerin durumunu sordu.

Yoğun gündemde CHP'li vekilin önergesi: Taklacı güvercin
Türkiye'nin sınır güvenliğini koruma adına Suriye'de başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu, alçak darbe girişimi sonrası gerçek anlamda başlayan terör örgütlerine yönelik yoğun temizlik süreci, yabancı merkezli ciddi büyüklükteki basın kuruluşlarının Türkiye'ye karşı başlattıkları sadırı politikasıyla mücadele gibi konuların arasına, CHP'li bir vekil tarafından eklenen ilginç konu dikkatlerden kaçmadı.

CHP'li vekil Ömer Fethi Gürer'in 'taklacı güvercinlere' ilişkin önerge vermesi şaşkınlığa neden oldu.

Soru önergesi, muhalefet milletvekilleri için en önemli denetim yolları arasında yer alıyor.

Vekiller, her konuda başbakan ve bakanlara önerge ile yazılı ya da sözlü yanıtlanmak üzere soru önergesi verebiliyor.

Ancak içtüzüğe göre, bu önergelerin "kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürülmeksizin; kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları içermemesi" gerekiyor.

ÖNCEKİ KONU BİR ÇUVAL PATATES

Meclis'te daha önce bir çuval patatesle basın açıklaması yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, soru önergesi verme hakkını bu kez taklacı güvercinler için kullandı.

Gürer, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi, "ülke genelinde kaç güvercin ve kuş derneği var, taklacı güvercin olarak tanımlanan kaç güvercin sahiplidir? Kişilere ait olan ve beslenen taklacı güvercinlere yönelik son beş yılda hırsızlık olayları var mıdır, güvercinlerin bakımı, korunması, kontrolü ve yarışmaları ile ilgili düzenleme var mıdır?" diye sordu.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı ise önergeyi 2 ay sonra ve tek cümleyle yanıtladı, "Bakanlığımızda taklacı güvercinlerle ilgili herhangi bir kayıt ve bilgi bulunmamaktadır" denildi.


Konular: Tbmm, Niğde, Ömer Fethi Gürer, patates,

Yorumlar