POLİTİKA

Yüksekdağ'dan skandal savunma: İfade özgürlüğü

Geçen yıl Alman ajansına verdiği röportajda, "PKK terör örgütü değil, demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür" ifadeleri kullanan HDP eş başkanı Yüksekdağ, hakkında açılan soruşturmaya 'ifade özgürlüğü' şeklinde skandal bir savunma sundu.

Yüksekdağ'dan skandal savunma: İfade özgürlüğü
Terör örgütlerine yaslandıklarını ifade etmekten bir türlü vazgeçmeyen HDP eş başkanı Figen Yüksekdağ'ın, geçen yıl Alman Deutsche Welle'ye verdiği röportajda, "terör örgütünün propagandasını yaptığı" gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde, Yüksekdağ'ın hazır bulunmadığı duruşmaya avukatları Kenan Maçoğlu ve Can Tombul katıldı.

"İfade özgürlüğü"

Avukat Maçoğlu, müvekkilinin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ileri sürdü.

Avukatların, yoğunluğu dolayısıyla müvekkilleriyle görüşemediklerini bildirmeleri ve duruşmada hazır bulunmasına ilişkin Yüksekdağ'ı bilgilendireceklerini ifade etmelerinin ardından duruşma ertelendi.

Terör örgütü propagandası

İddianamede Yüksekdağ'ın, 8 Ağustos 2015'te, Almanya'da bulunduğu sırada, Deutsche Welle'ye verdiği röportajdaki "Kürt kökenli politikacılar tarafından kurulan HDP'nin, PKK ile bağı olduğu söyleniyor. Buna ne dersiniz?" sorusu üzerine, partisinin PKK ile bağı olmadığını söylediği ve "PKK bir halk özgürlük hareketidir. Aynı zamanda demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür. Bizler PKK'nın bu hedeflere ulaşma konusunda başvurduğu yöntemleri onaylamıyoruz. Ancak şunu da kabul etmeliyiz ki, uyguladığı program terör değildir." dediği belirtiliyor.

Yüksekdağ'ın, bu sözlerle "terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Konular: dw, röportaj, ifade özgürlüğü, pkk terör örgütü,

Yorumlar