POLİTİKA

Yunan Bakan: Darbe girişimini derhal kınadık

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, Türkiye'yi işgale kalkışan terör örgütünün mensuplarını iade etmeyen ülkesi Yunanistan'ın iki ülke arasındaki gerginliğin azaltılması için elinden geleni yapacağını açıkladı.

Yunan Bakan: Darbe girişimini derhal kınadık
Ege’de Kardak kayalıkları odağında yaşanan gerginlik ve Türkiye-Yunanistan ilişkileri hakkında açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, gerginliğin azaltılması için yapabileceği ne varsa yapacağını söyledi.

Türkiye'nin fevri davrandığını iddia eden Kotzias, "Türkiye, en iyi komşusunun Yunanistan olduğunu anlamalı. Bazen Türkiye ilişkileri geliştirmeye fayda etmeyen bir fevri tavırla hareket ediyor. Bunu NATO, Avrupa Birliği (AB) ve BM Güvenlik Konseyi'ndeki ortaklarımızla paylaştık." diye konuştu.

Kotzias, Yunanistan’ın Türkiye'de yaşanan darbe girişimini derhal kınadığını anımsatarak, Avrupalı liderlerin, iletişim kanallarını açık tutarak Türkiye ile yaşanan sorunları ve mümkün olan çözüm yollarını konuşmalarının olumlu olduğunu anlattı.

Ege'de yaşanan gerginliğin geçmişte yaşananlar kadar büyük olmadığını belirten Kotzias, "Erdoğan döneminde Ege'de 'sıcak bir olay' hiç yaşanmadı. Kazara 'sıcak bir olayın' yaşanmaması için de iletişim kanallarının açık tutulması gerekir." şeklinde konuştu.

Atina’nın Türkiye ile her zaman iyi siyasi ve ekonomik ilişkiler kurmaktan yana olduğunu ifade eden Kotzias,Yunanistan gerginliğin azaltılması için elinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi.

Konular: kalkışma, girişim, darbe, kınama,

Yorumlar