POLİTİKA

Yunanistan'dan 'Lozan' açıklaması

Yunanistan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'yla ilgili değerlendirmelerine ilişkin ‘tehlikeli’ şeklinde bir açıklama geldi.

Yunanistan'dan 'Lozan' açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündem olan Lozan konusundaki sözleri üzerine ilk tepkiyi veren CHP'ye, aynı doğrultuda açıklamaların yapıldığı Yunanistan da katıldı. 

Yunanistan Başbakanlık Ofisi, Başbakan Çipras’ın üst düzey yetkililere, “Yunan-Türk ilişkilerini ve Ege denizi ile adaların mevcut durumunu belirleyen Lozan Antlaşması’nı sorgulamak, iki ülke arasındaki ilişkiler ve daha geniş bölge için tehlikeli” dediğini bildirdi.

Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz, Türk milletinin 2. Kurtuluş Savaşı'dır. Birileri Lozan Anlaşması'nı zafer diye yutturmaya çalışıyor. O masaya oturanlar Lozan'ın hakkını veremediler" ifadelerini kullanmıştı.

İMALI AÇIKLAMA: BU NE KADAR ACI VERİCİ GÖRÜNSE DE...

Erdoğan’ın konuşmasının ardından 1923 anlaşmasına saygı duyulmasını talep eden Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Lozan Antlaşması ve tüm uluslararası hukuk, uygar dünyanın gerçekleri ve hiç kimse, buna Ankara da dahil, bunu inkar edemez. Herkes buna saygı göstermeli. Bu ne kadar acı verici görünse de” açıklamasında bulunmuştu.

Konular: tarihi, Çipras, türkiye, nereler,

Yorumlar