DNA nedir? 25 nisan Dünya DNA Günü

Tıp dünyasında büyük gelişmelere neden olan DNA alanındaki gelişmeler, her yıl 25 nisanda Dünya DNA Günü olarak kutlanıyor. Peki DNA nedir? DNA testi nasıl yapılır? Dünya DNA Günü ile ilgili merak ettiklerinizi sizin için araştırdık.

Sağlık 25.04.2018, 08:26 25.04.2018, 08:27
DNA nedir? 25 nisan Dünya DNA Günü

Her insanın her canlının bir DNA’sı bulunur. Peki çok sık duyduğumuz ve televizyon programlarında da karşılaştığımız DNA nedir? DNA testi neden bu kadar önemli? DNA testi nasıl yapılır? Genetik bilimin temelini oluşturan DNA, tıp termilojisinde önemli bir yere sahiptir. 25 nisan Dünya DNA Günü olarak kabul edilir. Deoksiribo nükleik asit olan DNA, bir çok tıp alanında kullanılmaktadır. DNA testi hangi durumlarda, nasıl yapılır? DNA testi sonuçlarının kesin sonuca yaklaşık sonuçlar vermesi DNA testine güvenilirliği arttırmıştır.

Genetik talimatların kodu: DNA

Deoksiribo Nükleik asit veya kısaca DNA, tüm organizmalar ve bazı virüslerin canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan bir nükleik asittir. DNA'nın başlıca rolü bilginin uzun süreli saklanmasıdır. Protein ve RNA gibi hücrenin diğer bileşenlerinin inşası için gerekli olan bilgileri içermesinden dolayı DNA; bir kalıp, şablon veya reçeteye benzetilir. Bu genetik bilgileri içeren DNA parçaları gen olarak adlandırılır. Ama başka DNA dizilerinin yapısal işlevleri vardır (kromozomların şeklini belirlemek gibi), diğerleri ise bu genetik bilginin ne şekilde (hangi hücrelerde, hangi şartlarda) kullanılacağının düzenlenmesine yararlar.

DNA’nın yapısı

Kimyasal olarak DNA, nükleotit olarak adlandırılan basit birimlerden oluşan iki uzun polimerden oluşur. Bu polimerlerin omurgaları, ester bağları ile birbirine bağlanmış şeker ve fosfat gruplarından meydana gelir. Bu iki iplik birbirlerine ters yönde uzanırlar. Her bir şeker grubuna baz olarak adlandırılan dört tip molekülden biri bağlıdır. DNA'nın omurgası boyunca bu bazların oluşturduğu dizi, genetik bilgiyi kodlar. Protein sentezi sırasında bu bilgi, genetik kod aracılığıyla okununca proteinlerin amino asit dizisini belirler. Bu süreç sırasında DNA'daki bilgi, DNA'ya benzer yapıya sahip başka bir nükleik asit olan RNA'ya kopyalanır. Bu işleme transkripsiyon denir.

Genetik biliminin temeli DNA

Hücrelerde DNA, kromozom olarak adlandırılan yapıların içinde yer alır. Hücre bölünmesinden evvel kromozomlar eşlenir, bu sırada DNA ikileşmesi gerçekleşir. Ökaryot canlılar (yani Hayvan, bitki, mantar ve Protistalar) DNA'larını hücre çekirdeği içinde bulundururken prokaryot canlılarda (yani bakteri ve arkelerde) DNA, hücre sitoplazmasında yer alır. Kromozomlarda bulunan kromatin proteinleri (histonlar gibi) DNA'yı sıkıştırıp organize ederler. Bu sıkışık yapılar DNA ile diğer proteinler arasındaki etkileşimleri düzenleyerek DNA'nın hangi kısımlarının okunacağını kontrol eder.

Dünya DNA Günü’nün tarihçesi

İlk defa 2003 yılında kutlanan “Dünya DNA Günü” ABD’de  ”Ulusal İnsan Genom Araştırma Enstitüsü” tarafından kutlanılmaya devam etmekte.

Dünya DNA Günü kutlamaları, hastalıların tedavisinde, insan ömrünün uzatılması ve sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam konusunda önümüzdeki yüzyıllar için yepyeni perspektifler açan, insanın kökeni konusunda yepyeni bulgular sağlayan genetik biliminin önemini geniş kitlelere yaymayı amaçlıyor.

DNA testi nasıl yapılır?

Son zamanlarda kan bağının olup olmadığı, anne,baba,çocuk ve akrabalık bağlarının olup olmadığını kontrol etmek için DNA testi yöntemi tıpta çok kullanılan yöntemlerden biridir. DNA, her canlıda bulunan bir koddur. Genetik bilimi DNA üzerinden yola çıkarak çok farklı sonuçlar elde edebilir. Kalıtımsal hastalıkların incelenmesinden kanser türlerine kadar her hastalık DNA ile ilişkilendirilebilir. Peki DNA testi nasıl yapılır?

 

Yorumlar (0)
11°
kapalı
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:34
Güneş 05:29
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P