Ketojenik diyet hakkında her şey! Yağ ağırlıklı beslen ve zayıfla!

Ketojenik diyeti araştırırken karşımıza ekmekten, pilavdan hatta çoğumuzun sevdiği makarnadan uzak duran ama yağdan korkmayan cesur insanlar çıkıyor. Peki diyet yapanların normalde ilk terk ettiği besinlerden olan yağ zayıflamaya nasıl katkı sunabilir?

Sağlık 01.05.2018, 06:48 01.05.2018, 06:59
Ketojenik diyet hakkında her şey! Yağ ağırlıklı beslen ve zayıfla!

THM / ÖZEL

Ketojenik diyet hakkında merak ettiklerimizi ve aslında Prof. Canan Karatay’ın bardak bardak zeytinyağı içerken gözlerimizin kocaman açılmasına neden olan ezberlerimizi Diyetisyen Yekbu Köseoğlu’na sorduk.

Köseoğlu, Ketojenik diyeti, temel olarak düşük karbonhidrat, yüksek yağ içeriğine sahip diyet tarzı diyerek özetliyor.

Peki, nereden çıktı bu ketojenik diyet? Diye bir soru geliyor aklımıza. İlk kim denedi ki şimdilerde dikkatimizi çekiyor. Köseoğlu, Ketojenikdiyetin 1920’lerde dirençli epilepsi hastalarında nöbetleri engellemek ve ilaca bağımlılığı azaltmak için geliştirilen alternatif bir beslenme programı olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: Günümüzde popülaritesi artan ketojenik beslenme zayıflama diyeti olarak da kullanılmaya başlamıştır. Aynı zamanda nörolojik hastalıklar, Alzheimer, kanser, diyabet, polikistikoversendromu, ve akne tedavisinde de tercih edilmeye başlanmıştır.

Hızlı zayıflamak ve forma girmek isteyen herkes ketojenik diyetle hayatını devam ettirebilir mi? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ben de sizin için sordum Diyetisyen Yekbu Köseoğlu’na. “Yan etkileri olduğu için sağlıklı bireylerde çok fazla önerilmez” diyen Köseoğlu,“En çok bilinen yan etkileri ise, gastrointestinal problemler, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk hissi ve kan yağlarında meydana gelen artıştır” diyerek uyarıyor.

Köseoğlu, burada bir parantez açıyor ve istinai bir durumdan söz ediyor: Geçmişte birçok diyet programı denemiş ve hiçbirinden olumlu sonuç alamamış bireylerde veya dirençli kronik hastalığı, hormon bozukluğu olan bireylerde ketojenik diyetler alternatif olarak denenebilir.

Ketojenik beslenmek isteyenlere bir not:

Eğer siz de karbonhidratı sınırlayıp protein ve yağ ağırlıklı beslenmeyi düşünüyorsanız öncelikle bir uzmana danışıp size uygun olup olmadığını mutlaka öğrenin. Unutmayın diyet görüntüden ziyade sağlık içindir.

 

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P