Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Aşı zararlı" demek” kasten adam öldürmekten farksız

Aileler neden çocuklarına aşı yaptırmayı reddediyor. Çocuklara yapılan aşılarda herhangi bir domuz katkısı var mı? Aşılar Alzheimer hastalığına sebep oluyor mu? Aşı yaptırılmazsa ne gibi sonuçları olur. Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, THM Haber’e değerlendi

Sağlık 10.08.2018, 06:38 10.08.2018, 06:48
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Aşı zararlı

Aşıların zararlı olduğu yönündeki söylentiler sebebiyle çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısında büyük bir artış yaşandı. 2003 yılında sadece 900 aile aşıyı reddederken bu sayı 2016’da 11 bine, 2017’de ise tam 23 bine çıktı. Sayının korkutucu düzeye ulaşması sonrası harekete geçen Sağlık Bakanlığı, vatandaşları bilgilendirmek için ‘asi.saglik.gov.tr’ adlı internet sitesini kurdu. Sitede aşı konusunda doğru bilinen yanlışlara dikkat çekiliyor, aileler aşı konusunda teşvik ediliyor.

14 bin çocuk hayatını kaybedebilir

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bağışıklıma Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, THM Haber’e yaptığı değerlendirmede, aşılamanın kesintiye uğraması durumunda 14 binden fazla çocuğun hayatını kaybedeceğini söyledi. Ceyhan şöyle devam etti:  

 

“10 kişinin aşılanmaması salgına sebep olabilir”

“Yaptığımız hesaplamaya göre toplu halde aşı yaptırmamaya giderse bu iş 14 bin 296 ölüm gerçekleşecek. İnsanların yanlış bildiği bir konu var. Herkes çocuğuna aşı yaptırınca hastalıklardan korunduğunu zannediyor. Hiçbir aşı yüzde yüz korumuyor. En çok koruyan aşı yüzde 98 seviyesinde korur. Bir kısmı yüzde 90 seviyesinde korur. Aşıların yüzde 100 korumasının tek yolu toplumu yüksek oranda aşılamaktır.  Eğer çok yüksek oranda aşılama yaparsanız, hastalık kaynağı olmayacağı için ya da bir kişi hastalanınca etrafındaki insanlar aşılı olacağı için hastalık yayılmaz. Ancak 100 kişiden 10 kişi aşılanmazsa, bu 10 kişi salgın çıkmasına sebep olabilir. Dolayısıyla aşılanan çocukta tam korunmayabilir. Biz buna toplumsal etki diyoruz.”

“Aşı aleyhine konuşan insanların tamamı çocuklarını aşılatmış”

Ceyhan, medyada aşı aleyhine konuşan insanların hepsinin istisnasız çocuklarını aşılattığını vurgulayarak şunları söyledi: Bu oranların artmasının tek nedeni de bazı insanların ilginç görünmek adına sorumsuzca, sadece reyting uğruna çıkıp konuşmalarıdır.  Bakın ben bir araştırma yaptım. Medyada aşı aleyhine konuşan insanların tamamı çocuklarını aşılatmış. Hiç istisnasız hem de. Ben bunu konuşmalarımda belgeleriyle de sundum. Dolayısıyla bunlar ilginç görünmek adına, sorumsuzca söylenen laflar ve hiçbiri doğru değil.

 

“Hiçbir bilimsel dayanağı yok”

Dünyada aşıyı reddeden veya aşı yaptırmayan bir ülke yok. Herkes en yüksek oranda aşılatmaya çalışıyor. Ülkelerin çoğunun aşı programlarında bizden çok aşı var. Biz şu anda 13 hastalığa karşı bir aşı programı uyguluyoruz. Biz aşıda tarihsel anlamında en önde giden ülkeyken şu anda yavaş yavaş geride kalıyoruz. Maalesef böyle de bir akım var. Hiçbir bilimsel dayanağı olmadan “Aşının şöyle bir zararı var” diye bilimsel olmayan, dedikodu kaynaklı internet haberlerini kaynak gösterip konuşuyor bu insanlar. Aşı yaptırmamanın bilimsel anlamda hiçbir gerekçesi olamaz.

"Aileler konunun uzmanlarını dinlesinler"

Aşı reddine karşı birçok ülke farklı yollar uyguluyor. Birçok ülkede çocukluk çağı aşıları zorunlu. Birçok Avrupa ülkesi de yasalarla bu işi zorunlu hale getiriyor. Aşı reddinin önüne geçmek için uygulanan yollardan bir bu. Türkiye’de hiçbir aşı zorunlu değil. Tamamen gönüllülük esasına dayalı. Biliyorsunuz bir ara yerel mahkeme aşı zorunludur diye karar verdi. Daha sonra 2016 yılında Anayasa Mahkemesi zorunlu değildir diye karar verdi. Burada yasal bir boşluk var. Ama onun dışında ailelerin buna inanıp, ikna olup ve sadece konunun uzmanı olan bilim adamlarını dinlemeleri bu işin en önemli yanı. 

 

“Ortada dolaşan insanlara itibar etmeyin”

Biz elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalışıyoruz ama biliyorsunuz ki bilimsel bir gerçeği söylemek, “Anne sütü yararlıdır. Aşı yararlıdır” demek çok haber özelliği taşımıyor. Ama çıkıpta herkesin bilimsel anlamda kabul edip uyguladığı bir şeyi “Bu zararlıdır, yaptırmayın” demek maalesef reyting getiriyor. Böyle birçok insan var ortalıkta dolaşan. Kolesterol zararlı diye bilimsel bir gerçek varken birisinin çıkıpta “Kolesterol zararlı değil faydalıdır” demesi tabi haber değeri taşıyor. Bunlar da onun için dolaşıma girdi. Buna itibar etmemeleri lazım insanların. En ufak şüphelerinde konuyu uzmanlarıyla konuşmaları lazım.

“Kasten adam öldürmekten farksız”

Herkese düşen görevler de var. Yasal düzenlemeler ayrı bir iş. Onun dışında insanların biraz daha bilinçlenmesi lazım. Bizlere düşen görev de insanları daha çok bilinçlendirmek. Medyaya düşen görevler de var. Çünkü medyada çıkan bir haber birçok insanın ölümüne neden oluyor. Ben bunun taammüden (kasten) adam öldürmekten farksız olduğunu düşünüyorum. Herkesin ipin bir ucundan tutması lazım çünkü bu iş iyiye gitmiyor. Giderek kötüye gidiyor. Rakamlar çok korkutucu gerçekten. 2003 yılında 900’den başlıyor ve gördüğünüz gibi 23 bine kadar çıktı geçen yıl. Muhtemelen de artıyor.

 

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P