Renkli ve 3 boyutlu röntgen ilk kez insan üzerinde denendi

CERN'den yapılan açıklamaya göre, Yeni Zelandalı bilim insanları ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denedi. Bu teknik ile tıbbi teşhis alanında önemli gelişmeler kaydedilmesi bekleniyor.

Sağlık 13.07.2018, 08:10 13.07.2018, 08:10
Renkli ve 3 boyutlu röntgen ilk kez insan üzerinde denendi

Yeni Zelandalı bilim insanları, ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denediğini açıkladı.

Phys.org. adlı internet sitesinin haberine göre, görüntüleme teknolojisine, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizik laboratuvarı katkı sağladı.

"Medipix" adı verilen tekniğin, objektifin kapağı açıldığında piksellerle çarpışırken her atom-altı parçacığı tespit eden bir kamera gibi çalıştığı belirtildi.

 

Geleneksel siyah-beyaz röntgen tekniğini temel alan, bünyesinde parçacık izleme teknolojisini barındıran renkli ve 3 boyutlu röntgenin, tıbbi teşhis alanında önemli gelişme kaydedilmesini sağlaması ümit ediliyor.

CERN'den yapılan açıklamada, "Bu renkli, 3 boyutlu görüntüleme tekniği, daha net filmlerle doktorların hastalara daha doğru teşhisler koymasına yardım edebilir." ifadesi kullanıldı.

Röntgenin, kemik, kas ve kıkırdak arasındaki farkı, aynı zamanda kanserli tümörlerin boyutu ve yerini çok net gösteren görüntüler elde edebileceği kaydedildi.

 

Yorumlar (0)