Bakan Çelik'ten muhalafete sert tepki!

"Suriye toprakları içindeki Türk toprağı uluslararası anlaşma ile teminat altına alınmıştır."

Siyaset 22.02.2015, 20:59 24.04.2018, 12:59
Bakan Çelik'ten muhalafete sert tepki!

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Suriye toprakları içindeki Türk toprağı uluslararası anlaşma ile teminat altına alınmıştır. Geçmişte Süleyman Sah Türbesi'nin bulunduğu bu yer, türbenin baraj suları altında kalma durumu sebebiyle yine değiştirilmişti” dedi.  


Bakan Çelik, muhalefetin eleştirilerine Twitter hesabından cevap verdi. Süleyman Şah Türbesi’ne yapılan Şah Fırat operasyonunun çarpıtılmaya başlandığını belirten Bakan Çelik, ‘sah değil mat operasyonu’ diyerek kendi hükümetinin değil başka yerlerin yanında duran muhalefet anlayışını gördüklerini belirtti. Türkiye’nin yurt dışında toprağının kalmadığına yönelik eleştirilerle ilgili ise Bakan Çelik şunları dedi: 

“Başbakanımız açık şekilde Suriye toprakları içindeki toprağımızdan vazgeçmenin mümkün olmadığını, sadece yerinin değiştiğini ifade etti. Suriye toprakları içindeki Türk toprağı uluslararası anlaşma ile teminat altına alınmıştır. Geçmişte Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bu yer, türbenin baraj suları altında kalma durumu sebebiyle yine değiştirilmişti. Bugün de Suriye'deki durum çerçevesinde ve askeri zaruretler temelinde yine değiştiriliyor. Türk toprağından vazgeçme asla sözkonusu değil. Nitekim bu kararlılığı göstermek için türbenin daha düne kadar bulunduğu Karakozan'da bayrağımız indirilmeden, taşınacağı yeni yer olan Suriye Eşmesi’nde bayrağımız göndere çekilmiştir. Ve aynı şekilde Karakozan'daki yer terk edilmeden Suriye Eşmesi'nde yeni tespit edilen yer askerlerimiz tarafından kontrol altına alınmıştır. Bu da Türkiye toprakları dışındaki Türk topraklarıyla ilgili egemenlik haklarımız konusundaki hassasiyeti göstermektedir.”
Muhalefetin ‘ilk defa savaşmadan toprak kaybettik’ sözlerine ilişkin olarak Çelik, “Eğer Türk toprağına donuk bir tehdit söz konusu. Dün gece Suriye'ye giren ve ecdat yadigarını koruma ve taşıma görevi üstlenen ve bu görevi yerine getirirken hepsi şehit olmaya hazır olan askerlerimizin bir tehdit karşısında korkusuzca toprağımızı ve ecdat yadigarını koruyacağı açıkça gösterilmiştir" ifadesini kullandı. 
Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:32
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:30
Yatsı 22:14
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P