Başkan Erdoğan: Doğu Akdeniz'de soydaşlarımızın haklarını hiç ilgisi alakası olmayanlara yedirtmeyiz

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili "Kuzey Kıbrıs'taki Türk soydaşlarımızın da hakları var. Bu hakları, hiç ilgisi alakası olmayanlara yedirtmeyiz." dedi.

Siyaset 07.06.2019, 10:59 07.06.2019, 11:44
Başkan Erdoğan: Doğu Akdeniz'de soydaşlarımızın haklarını hiç ilgisi alakası olmayanlara yedirtmeyiz

Başkan Erdoğan, Doğu Akdeniz'de Kuzey Kıbrıs'taki Türklerin de haklı olduğunu belirterek, "Bu hakları, hiç ilgisi alakası olmayanlara yedirtmeyiz." ifadelerini kullandı.

İstanbul'da bulunan Başkan Erdoğan, cuma namazını Üsküdar'daki Hz. Ali Camii'nde kıldı. Erdoğan, namazın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"İstanbullu hemşehrilerimizin geri dönüşleri çok önemli"

İstanbul seçimleriyle ilgili konuşan Erdoğan, "İnanıyorum ki özellikle İstanbul dışına çıkmış vatandaşlarımızın, İstanbullu hemşehrilerimizin bu seçim için geri dönüşleri çok ama çok önemli, zira bu demokratik görevlerini tüm İstanbullu hemşehrilerimizin hakkıyla yerine getirmeleri büyük önem arz ediyor." dedi. 

Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı adımlarını değerlendiren Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs'taki Türk soydaşlarımızın da hakları var. Bu hakları, hiç ilgisi alakası olmayanlara yedirtmeyiz. Bölgenin bir defa çıkacak olan tüm neması, yani bu petrol noktasında olabilir başka olabilir, bunların hepsinden Güney Kıbrıs'ın nasıl hakları varsa aynı şekilde uluslararası hukuka göre Kuzey Kıbrıs'taki Türk soydaşlarımızın da hakları var. Bu hakları kimse kusura bakmasın biz hiç ilgisi alakası olmayanlara da yedirtmeyiz.

"Sondaj gemilerimiz bölgeye intikal ediyor"

Bizler şu anda münhasır ekonomik bölgelerde, özellikle Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimin, Türk soydaşlarımızın haklarını sonuna kadar korumakta kararlıyız. Onun için de şu anda yeni aldığımız sondaj gemileri olsun, arama noktasındaki gemilerimiz olsun bunlar da bölgeye intikal ediyorlar. Onların da çalışmaları var. Onların korumaları noktasında yine Silahlı Kuvvetlerimizin ilgili fırkateynler olsun hepsi bölgedeler." ifadelerini kullandı.

Af yasası çıkacak mı?

Erdoğan, af yasasıyla ilgili ise "Adalet Bakanlığımız bu çalışmaları yürütüyor, netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız." diye konuştu. 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
20°
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P