Başkan Erdoğan: Plastik poşet kullanım oranını 4'te 3 oranında düşürdük

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'deki İklim Eylemi Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, "Ülkemizdeki plastik poşet kullanım oranını 4'te 3 oranında düşürdük." dedi.

Siyaset 23.09.2019, 19:36 23.09.2019, 21:01
Başkan Erdoğan: Plastik poşet kullanım oranını 4'te 3 oranında düşürdük

Birleşmiş Milletler toplantısı için Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan İklim Eylemi Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

İklim değişikliğini sınır tanımayan bir küresel sorun olarak niteleyen Erdoğan, "Orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz." ifadelerini kulandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

"Emaneti bir sonraki sahibine teslim edinceye kadar onu en iyi şekilde korumak zorundayız. İklim değişikliği sonuçları itibariyle sınır tanımayan küresel bir sorundur. Küresel sorunların çözümünde gerek bölgesel gerek uluslararası düzeyde iş birliğinin tesis edilmesi şarttır.

Sayın genel sekreter tüm ülkeler iklim değişikliği konusunda elini taşın altına koymaya davet etti. Türkiye bu davet üzerine Kenya ve Birleşmiş Milletler Habitat ile beraber Altyapı, Şehirler ve Yerel Eylem Çalışma Grubu'nun eş başkanlığını yürütüyor. Bu çalışma grubu iklim değişikliğiyle mücadelede somut etkilerini günlük hayatta da göreceğimiz kritik bir alanı teşkil ediyor.

Türkiye iklim değişikliğiyle başarılı mücadele için evvela yerel düzeyde eyleme geçilmesi gerektiğinin farkındadır.

"İklim değişikliği sınır tanımayan küresel bir sorundur"

İklim değişikliği sınır tanımayan küresel bir sorundur.Orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz. Şehirlerimizdeki trafik sorununu hafifletmek ve sera gazı salınımını azaltmak için yeni metro hatları inşa ediyoruz.

"Şehir içi raylı sistemleri yüzde 50 artıracağız"

Hızlı tren hatlarımızı önümüzdeki beş yıllık dönemde 5 bin 600 kilometreye taşıyacak, şehir içi raylı sistemleri yüzde 50 artıracağız.Ülkemiz genelinde iklim dostu teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önemli gelişmeler kaydettik.

"2023 itibarıyla yaklaşık 400 bin binada sıfır atık sistemine geçmiş olacağız"

Eşimin öncülüğünde başlatılan sıfır atık projesi tüm şehirlerde ve kurumlarda benimsendi. Sıfır atık projemizi bütün Türkiye'de yaygınlaştırıyoruz. Atıklardan geri kazanım oranını yüzde 35'e taşıyacağız. 2023 itibarıyla yaklaşık 400 bin binada sıfır atık sistemine geçmiş olacağız.

"Plastik poşet kullanım oranını 4'te 3 oranında düşürdük"

Ülkemizdeki plastik poşet kullanım oranını 4'te 3 oranında düşürdük. 2023'te bisiklet yollarını bin kilometreden 4 bin kilometreye çıkaracağız.

 

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P