Canan Kaftancıoğlu mahkemede hesap verdi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanına hakaret içeren ve terör örgütü propagandası yapan sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakim karşısına çıktı. Kaftancıoğlu’nın 17 yıla kadar hapsi isteniyor.

Siyaset 28.06.2019, 13:40 29.06.2019, 07:07
Canan Kaftancıoğlu mahkemede hesap verdi

CHP’nin domuz sever İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakaret içerikli sosyal medya paylaşımları için hesap veriyor. Kaftancıoğlu hakkında "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama", ''kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'', ''Cumhurbaşkanına hakaret'', ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Başkan Erdoğan’ın avukatı da katıldı

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Canan Kaftancıoğlu ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir kısım müştekilerin avukatları hazır bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan yardımcıları Muharrem Erkek ve Onursal Adıgüzel, CHP milletvekilleri, belediye başkanları ve piyanist Fazıl Say da duruşmaya katıldı.

İddianamenin kabul kararının okunmasının ardından, sanık Canan Kaftancıoğlu'nun kimlik tespitine geçildi.

Herhangi bir geliri olmadığını söyledi

Kimlik tespitinde tıp doktoru ve siyasetçi olduğunu belirten Kaftancıoğlu, 18 aydır CHP İstanbul İl Başkanlığı görevi yaptığından dolayı herhangi bir gelirinin olmadığını beyan etti.

“Seçim sebebiyle savunma hazırlayamadım”

İddianamenin, 31 Mayıs 2019'da adresine ulaştığını ifade eden Kaftancıoğlu, "31 Mart seçimi, ardından 23 Haziran seçimi, uzunca bir seçim süreci yaşadığından ve iddianame tebliğ edildiği süre ile duruşma günü arasındaki süre çok yakın olduğundan savunmamı hazırlayamadım. Dava konusu tweetlerin üzerinden 6-7 yıl geçmiştir. Toplumsal sorumluluğumun bu derece yoğun olduğu bir süreçte şahsi meselemle ilgilenmem ayıp olurdu bence. Bu nedenle savunmamı hazırlamak için süre talep ediyorum." diye konuştu.

Mahkeme süre talebini reddetti

Süre talebine ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, takdirin mahkemede heyetinde olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti de sanık hakkında düzenlenen iddianamenin 31 Mayıs'ta sanığa ulaştığı ve bu tarihte iddianame içeriğinden haberdar olan sanığın duruşma gününe kadar geçen sürede savunmasını hazırlaması için makul sürenin tanındığı gerekçesiyle süre talebinin reddine hükmetti.

Avukatlar reddi hakim istedi

Mahkeme heyeti, sanık Kaftancıoğlu’na tekrar savunmasını yapıp yapmayacağını sordu. Söz alan Kaftancıoğlu, seçim süreci nedeniyle savunmasını hazırlamak için avukatlarıyla görüşemediğini belirterek, daha sonra savunma yapmak isteğini söyledi.

Sanık avukatları da müvekkillerine ek süre verilmesini isteyerek, savunma ve adil yargılanma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle heyetin reddini talep etti.

15 Temmuz gazileri davaya katılma talebinde bulunu

Bir kısım müştekiler adına söz alan avukat Hasan Oğuz Altınkaynak, sanığın, müvekkili olan bazı 15 Temmuz gazilerini itham eden tweetler attığını belirterek, davaya katılma talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız da katılma talebinde bulunarak, sanık hakkında 25 Ocak 2018’de suç duyurusunda bulunduklarını ve açılan soruşturma neticesinde sanığın 12 Aralık 2018'deki savcılık ifadesinde biri hariç tüm tweetlerini kabul ettiğini söyledi.

“Sanık katıldığı bir canlı yayında çok güzel savunma yapmış “

Avukat Yıldız, "Sanık, katıldığı bir canlı yayında çok güzel savunma yapmış, hatta '6 yıl önceki düşüncemle şimdiki düşüncem arasında bir fark yok' demiştir. Reddi hakim talepleri reddedilsin." dedi.

Taleplere ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, yasal şartları oluşmadığı gerekçesiyle reddi hakim talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Duruşma salonunda bulunan avukat Ömer Kavili, müşteki vekillerine yönelik, "müşteki nerede zarar gördü?" diye soru yöneltti. Bunun üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Akın Gürlek, Kavili'yi söz almadan konuşmaması yönünde uyarıp, bunu tutanağa geçirtti. Kavili de mahkeme başkanına hitaben, "Akın, kanun çiğniyorsun, seni kanuna davet ediyorum. Silivri’de de aynısını yapıyorsun." diye bağırdı.

Kavili, bunun üzerine duruşma salonundan ayrıldı.

Milletvekiline "Burası meclis değil" uyarısı

Duruşmayı izleyen bir milletvekili de Başkan Gürlek’in bulunduğu kürsüye doğru yaklaşıp, usule ilişkin bir değerlendirme yaptı. Başkan Gürlek de yerine oturması için uyardığı milletvekiline "Burası meclis değil" şeklinde tepki gösterdi.

Daha sonra ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık hakkında atıldığı iddia edilen bir kısım tweetlerin, sunmuş oldukları belgelerle 15 Temmuz gazisi oldukları anlaşılan müştekilerin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olabileceği gerekçesiyle 6 müşteki ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davaya katılma talebini kabul etti.

Reddi hakim talepleri reddedildi

Reddi hakim taleplerinin duruşmayı uzatmaya yönelik olarak değerlendiren heyet, bu talebin reddine hükmetti.

Sanık avukatları ise ara karara tepki göstererek, katılma talebine karşı diyeceklerinin sorulmadığını, reddi hakim talebi karara bağlanmadan katılma talebinin kabul edilemeyeceğini beyan ederek, tekrar reddi hakim talebinde bulunduklarını söyledi.

Savunma için ek süre verildi

Taleplere ilişkin ara karar oluşturan mahkeme heyeti, sanık ve müdafilerinin süre talebini kabul ederek, savunmaların hazırlamaları için bir sonraki duruşmaya kadar son kez süre verilmesini kararlaştırdı.

Sanığa savunma için tekrar süre verilmeyeceği yönünde ihtarda bulunan heyet, reddi hakim taleplerinin de reddine karar verildiğini açıklayarak duruşmayı 18 Temmuz'a erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanık Canan Kaftancıoğlu'nun, ''Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama'', ''kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'', ''Cumhurbaşkanına hakaret'', ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi "müşteki" sıfatıyla yer aldığı iddianamede, Kaftancıoğlu'nun sosyal medya hesabı üzerinden attığı tweetler nedeniyle ve yapılan şikayetler üzerine soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.

Kaftancıoğlu'nun sosyal medyada suça konu yaptığı paylaşımlara tek tek yer verilen iddianamede, Kaftancıoğlu'nun yaptığı paylaşımlar ile ''Cumhurbaşkanına hakaret'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama'' suçunu işlediği, Fransa'da öldürülen terör örgütü PKK'nın kurucularından ve kadın örgütlenmesinden sorumlu olduğu gerekçesiyle kırmızı bültenle aranan Sakine Cansız hakkında yaptığı paylaşımlar ile terör örgütünün propagandasını yaptığı, bir kısmı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yaptığı paylaşımlardan oluşan tweetleri ile de ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme'' suçlarını işlediği ifade ediliyor.

 

 

Yorumlar (1)
Rovshan 12 ay önce
Acik acikina pkk ya destek veriuo ve hayla chp de soz sahibidir.bu chp nin hangi amaca quluq gisterdiyinin gostergesidir.bunu millet gormuyorsa deyecek soz yok
22°
açık
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:39
Yatsı 22:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P