CHP'de hangi isim hangi belediye başkanlığına talip?

CHP’de 24 Haziran seçimlerinin ardından yaşanmaya başlayan kriz devam ediyor. Bir taraftan parti içi muhalif sesleri susturmaya çalışan CHP yönetimi diğer taraftan da yaklaşan yerel seçimler için pazarlıklara başladı. Parti içinde yaşanan belediye pazarlığını Savcı Sayan thmhaber.com’a anlattı.

Siyaset 09.08.2018, 09:06 09.08.2018, 10:28
CHP'de hangi isim hangi belediye başkanlığına talip?

CHP’de yaşanan kurultay krizinin ardından parti içi muhalefet Genel Merkez önünde eylemlere başladı. Kılıçdaroğlu’nun koltuğu bırakmamasını protesto eden partililer CHP önüne alternatif koltuk attılar. Parti içi muhalefetle başı dertte olan Kılıçdaroğlu diğer taraftan ise partinin merkez yönetim kurulundaki isimleri değiştirme kararı aldı.

Aynı zamanda yaklaşan yerel seçimler için de pazarlıkların yaşandığı CHP yönetiminde hangi isimlerin nerelere talip olduğunu CHP’yi en iyi bilen ve takip eden isimlerden olan Savcı Sayan Türkiye Haber Merkezi’ne anlattı.

 

“Karşılarında güçlü bir rakip yok”

Kermal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları kolyuğu bırakmamak için direniyorlar diye Sayan, "Karşılarında güçlü bir rakip yok. Muharrem İnce ve arkadaşları bu işi başaramaz. CHP’yi yöneten üst akıl Kılıçdaroğlu’na herhangi bir alternatif bulamadı. Muharrem İnce’ye de yol vermiyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu belediye başkan adaylarını belirledikten sonra beklide istifa bile edebilir. Ama Kılıçdaroğluna umut bağlayan ona destek olan belediye başkanlarını bir daha seçtirmek ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan intikam almak için şuan bekliyor" dedi.

CHP’li isimlerin belediye pazarlığı

CHP’de de farklı bir belediye pazarlığı dönüyor. En son duyduğum bilgilere göre Gürsel Tekin Kadıköy Belediyesini, Erdoğan Toprak Bakırköy Belediyesini, Tekin Bingöl Çankaya Belediyesini, Tuncay Özkan ise İzmir Büyükşehir Belediyesini istiyor. CHP’de şuan kendi aralarında yaptıkları böyle bir paylaşım var.

CHP ülkeyi nasıl yönetecek?

Türkiye’nin dünyaya karşı ekonomik bir savaş verdiği bu günlerde muhalefet partisinin imza konuşması onların çapını gösteriyor. Buda gösteriyor ki bu isimlerin Türkiye’yi yönetmeleri mümkün değil.

 

Değişim bir şey ifade etmeyecek

CHP’deki durum şu; Kimin ne yaptığı belli olmayan, koltuğu bulanın oturduğu, kim oturduysa da genel başkanın o olduğu bir sistemle karşı karşıyayız. CHP’de Kılıçdaroğlu geldiğinden beri 100 küsur yönetici değişti. Sadece böyle yönetici değiştirmekle bir yere varılacağına inanmıyorum.

 

Savcı Sayan kimdir?

Savcı Sayan, 1971 yılında Ağrı’nın Tutak ilçesinde dünyaya geldi. 24 çocuklu bir ailenin 12. çocuğudur. İlkokulu Tutak’ta, ortaöğrenimini Muş Malazgirt’te, lise öğrenimini de Tutak Lisesinde okul birincisi olarak tamamladı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü okuyarak mezun oldu. Pedagojik formasyon da alıp öğretmenlik yaptı.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın en yakınındaki isimlerin başında geldi. 12 Eylül’de kapanan CHP Gençlik Kollarının 1996’da tekrar açılmasını sağlayan ekipte yer aldı. 1996-2000 yılları arasında CHP'den MYK üyeliği yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi'nde İlçe Gençlik Kolu, İl Gençlik Kolu ve Genel Merkez Gençlik Kolları gibi çeşitli görevlerde bulundu. Bir süre CHP Ağrı İl Başkanlığı görevini yürüttü. Kendini “Müslüman sosyal demokrat” olarak tanımlamaktadır.

Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyeliği bulunan Sayan’ın, Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerindeki Töre cinayetleri, kadınların eğitimleri konularında çeşitli çalışmalar yaptı.

 

Yorumlar (0)
18°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P