Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi Küba tarihine geçti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Küba'ya ziyareti esnasında sözünü aldığı, Ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirebilmeleri adına bir mescit açıldı.

Siyaset 10.07.2015, 15:58 24.04.2018, 13:44
Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi Küba tarihine geçti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yıl içerisinde ziyaretini gerçekleştirdiği Küba'da sözünü aldığı, yapılacak camiden önce bir mescit açıldı. Küba'da yaşayan müslüman vatandaşlar bundan böyle ibadetlerini mescitte yerine getirebilecek.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Küba'da ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirmeleri için bir mescit açıldığını ve bu mescidin TDV'nin katkılarıyla Küba'ya yapılacak olan cami tamamlanana kadar açık olacağını açıkladı.

HAVANA'DA AÇILDI

Küba'nın, Havana kentinde tarihi bir mekanı mescit için tahsis ettiğini belirten Palakoğlu, ramazan ayında buradaki Müslümanların ilk kez bir mekanda teravih ve cuma namazlarını kılabildiklerini söyledi. 

Açılan mescit hakkında basın mensuplarına bilgi veren Palakoğlu, tahsis edilen bu mekanın 200 metrekare olduğunu ve Küba'da yapılması planlanan caminin açılışına kadar hizmet vereceğini açıkladı.

CAMİ İÇİN TEKNİK HAZIRLIKLARA BAŞLANDI

Palakoğlu, inşa edilecek caminin yer tahsis işleminin bittiğini, projelendirme ve teknik hazırlıklarla ilgili sürecin de başladığını kaydetti.

Küba'da yerli Müslümanların daha önce namaz kılabilecekleri bir mekanın olmadığını kaydeden Palakoğlu, sadece diplomatların gidebildiği eski müzenin içinde bir yerin bulunduğunu bildirdi.

Palakoğlu, 9 ülkede cami inşaatları, 7 ülkede de 16 caminin yer tahsis ve projelendirme işlemlerinin devam ettiğini belirterek, yurtdışı cami inşaatları için 17 Nisan'da düzenlenen yardım kampanyasının sonuçlandığını ve 8 milyon 60 bin 630 lira bağış toplandığını söyledi.
Yorumlar (0)