Erdoğan'dan mutabakat açıklaması: Çekilme başladı

Başkan Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'na 5 gün ara verilmesi hakkında açıklama yaptı. Erdoğan, "120 saatlik süreç işliyor. Malum terör örgütünün bu bölgeyi terk etmesi söz konusu" dedi.

Siyaset 18.10.2019, 10:49 21.10.2019, 16:05
Erdoğan'dan mutabakat açıklaması: Çekilme başladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı Dolmabahçe'de açıklamalarda bulundu.İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Yaklaşık 9 günlük bir süreyi bölgede yaşadık. Telefon diplomasisiyle devam eden bir süreç oldu. Çeşitli Avrupa ülkeleriyle yaptığımız birçok görüşmeler var. Bunların bir kısmını BM genel kurul sırasında yaşadık. Dünkü görüşmelerimiz de aslında bir gün öncesi sayın Trump ile yaptığımız görüşmede bir heyet gönderirseniz bunu çok daha iyi bir yere taşıyabiliriz dedik. Kendisi de sağ olsun Pence ve Pompeo ile birlikte heyetler gönderdiler. Bu heyetler benim de belirlediğim heyetlerle ön görüşmeyi yapılar. Dün de adeta final görüşme neticesinde belirlediğimiz bu 13 maddelik bu ortak bildiriyi hep birlikte dünya kamuoyuna açıklamış olduk.

'120 saatlik bir süreç işliyor'

Şuandan itibaren 120 saatlik bir süreç işliyor. Bu süreçte malum terör örgütü güvenli bölgeyi terk etmesi söz konusu. Bu süreci ağırlıklı olarak Türkiye'nin riyasetinde ve dayanışma içinde yapma sözlerini aldık. 

'Putin ile görüşmemiz olacak'

Sürekli irtibat halinde olacağız heyetlerimizin görüşmeleri devam edecek. 120 saati başarıyla bitirilebilirse salı günü sayın Putin ile de bir görüşmemiz olacak. Bu görüşmelerle birlikte bölgeye barışı, ‘Barış Pınarı’ ile birlikte getirmiş oluruz. Sabah Milli Savunma bakanımla görüştüm bunların çekilmeye başladığını kendileri de ifade ettiler.

'Çatışma söz konusu değil'

Başkan Erdoğan'dan çatışma olduğu sorusu üzerine: "Arkadaşlar siz haberi kimden alıyorsunuz bilmiyorum, ben bakanımdan alıyorum. Böyle bir şey söz konusu değil. Bizim anlaşmamızın bir özelliği de şu, şu anda oradaki güvenlik güçlerimiz alanı terk etmeyecek. Çatışma söz konusu değil, bunların hepsi spekülasyon.''

Süleyman Şah türbesinin taşınacağı iddiası

''Böyle bir şey söz konusu değil. Zaten eski yeri de bir taşımaydı.'' 

Yorumlar (0)
18°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P