İbrahim Kalın: İsrail'in Yahudi Ulus Devleti kanunu kararını en sert biçimde kınıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İsrail'in Yahudi Ulus Devleti kanunu kararını en sert biçimde kınıyoruz" dedi.

Siyaset 19.07.2018, 14:01 20.07.2018, 06:53
İbrahim Kalın: İsrail'in Yahudi Ulus Devleti kanunu kararını en sert biçimde kınıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İsrail'in Yahudi Ulus Devleti kanunu kararını en sert biçimde kınıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail meclisinde kabul edilen "Tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi anavatanıdır" denilerek Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve haklarını görmezden gelen yasaya tepki gösterdi. Kalın, "İsrail Parlamentosunda kabul edilen 'Yahudi ulus devleti' kanununu en sert biçimde kınıyoruz." dedi.

 

"Filistin halkını kendi anavatanlarından yasal olarak da silme çabasını ifade eden bu ırkçı adımın kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir."

"(Yahudi ulus devlet yasası) Uluslararası toplumu, tüm dünyanın gözlerinin önünde yaşanan bu adaletsizliğe tepki vermeye çağırıyoruz."

İsrail Meclisi'nde tartışmalara neden olan "Yahudi ulus devlet" yasası, bu sabah erken saatlerde yapılan oylamada 55 "hayır" oyuna karşılık 62 "evet" ile kabul edilmişti. Başta İsrail vatandaşı 2 milyona yakın Filistinlinin haklarının yok sayıldığı olmak üzere birçok eleştiriye maruz kalan yasa tasarısına daha önce de Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'den itiraz gelmişti.

Irkçı ‘vatandaşlık tanımı’ İsrail parlementosunu karıştırdı

Rivlin geçen günlerde milletvekillerine gönderdiği mektupta, söz konusu yasanın dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan Yahudileri "incitebileceğini", kabul edilmesi halinde İsrail'in bu tasarı nedeniyle ayrımcılık eleştirilerine maruz kalabileceğine dikkat çekmiş ve yasa tasarısında değişikliğe gidilmesi gerektiğini söylemişti.

Ancak bu öneri milletvekilleri ve yasaya destek veren siyasi partiler tarafından kabul görmemişti. Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Yahudi Ulus Devleti Yasa tasarısına karşı çıkanlar arasındaydı. Peres, "Bu yasa, ülkemize hem içeride hem de dışarıda zarar vererek, İsrail'in demokratik prensiplerini sarsacaktır." ifadesini kullanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde İsrail basınında yer alan haberde, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın da görevi sırasında yasaya karşı çıktığı yazıldı. Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetim Kurulu yasanın tekrar İsrail Meclisinin gündemine gelmesinin ardından yaptığı açıklamada, söz konusu yasa tasarısının, büyük İsrail projesinin önünde duran 'iki devletli çözümü' ortadan kaldırmayı hedeflediği dile getirilmişti.

Yorumlar (0)
24°
açık
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:39
Yatsı 22:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P