Kılıçdaroğlu: Barış içinde yaşamak varken neden oralara giriyoruz

Suriye-Irak'a asker gönderme tezkeresine içleri yana yana evet diyeceklerini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Barış içinde yaşamak varken neden elin oğlunun söylemleriyle oralara giriyoruz, hangi gerekçeyle giriyoruz?" ifadelerini kullandı.

Siyaset 08.10.2019, 14:38 09.10.2019, 10:22
Kılıçdaroğlu: Barış içinde yaşamak varken neden oralara giriyoruz

Gerçek milliyetçi olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye ve Irak'a asker gönderilmesi için Cumhurbaşkanı'na verilen yetkiyi uzatan tezkereye, "içleri yana yana evet diyeceklerini" söyledi, Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonuna karşı çıktı.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Suriye konusunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, İdlib'teki gözlem noktalarının sorunlu olduğunu savunarak, 9 numaralı gözlem noktasına Rusya izin verdiği ölçüde, bu ülkenin kontrolünde bir şeyler götürebildiklerini iddia etti.

“Ben onlar gibi değilim, gerçek milliyetçiyim”

Türk askerlerinin Rus askerleri tarafından korunduğunu, "saraydakilerin bunu hazmettiğini", kendisinin hazmedemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Çünkü ben onlar gibi değilim, gerçek milliyetçiyim. Memleketimi, taşımı, toprağımı savunurum. 6 okumuzdan biri milliyetçilik. Vatanımızı, bayrağımızı, güvenlik güçlerimizi, askerimizi, polisimizi seviyoruz, hiç kimsenin burnu kanamasın istiyoruz. Barış içinde yaşamak varken neden elin oğlunun söylemleriyle oralara giriyoruz, hangi gerekçeyle giriyoruz?" dedi.

"Tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz "

Irak ve Suriye'ye yönelik tezkerenin TBMM Genel Kurulunda bugün görüşüleceğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Orada askerlerimiz var, o askerleri korumamız lazım. O askerlerin burnunun kanamaması lazım. O nedenle de bu tezkereye, askerlerin hatırı için oğlunu gönderen askerlerin annelerinin hatırı için, o çocukların burnu kanamasın diye içimiz yana yana evet diyeceğiz. Bütün bu tabloyu, milletin önüne koymak benim namus, vicdan, siyaset, ahlak borcumdur. Bu tablo, Türkiye'nin yaşayacağı bir tablo değil. Bu tablodan çok rahatsızız. Bu tablonun düzelmesi için de bize kulak vermeleri, dinlemeleri lazım. Doğruları söylüyoruz. Türkiye'nin çıkarlarını savunuyoruz, savunmaya devam edeceğiz. Ama gidip de Trump'a teslim olan bir adamdan, bu memlekete hayır gelmez."

 

 

 

Yorumlar (0)