Murat Pösteki: MHP seçmeni kilit rol oynayacak, Maltepe Cumhur İttifakı'na geçebilir

Yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala her iki ittifak da büyükşehirlerdeki adaylarının büyük bölümünü açıkladı. İsimlerin belli olmasının ardından adaylar arasındaki yarış da kızıştı. Araştırmacı Murat Pösteki üç büyükşehirdeki son durumu THM Haber'e değerlendirdi.

Siyaset 07.01.2019, 13:40 07.01.2019, 14:07
Murat Pösteki: MHP seçmeni kilit rol oynayacak, Maltepe Cumhur İttifakı'na geçebilir

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala partiler adaylarını büyük ölçüde açıkladı. 24 Haziran’daki Cumhur İttifakı’nı yerel seçimde de sürdürme kararı alan AK Parti ve MHP, büyükşehirlerde işbirliğine gitti. İstanbul’da Binali Yıldırım, Ankara’da Mehmet Özhaseki, İzmir’de ise Nihat Zeybekci gibi Başbakanlık ve Bakanlık geçmişi olan güçlü isimler aday gösterildi. Üç büyükşehirin ilçe belediye başkan adayları da açıklandı.

CHP ve İYİ Parti’nin başını çektiği karşı ittifakta ise İstanbul’dan Ekrem İmamoğlu, Ankara’dan Mansur Yavaş başkanlık yarışı için seçilen isimler oldu. İzmir’de ise henüz aday açıklanmadı.

Adayların çalışmalarını yoğunlaştırdığı bu günlerde seçime yönelik son durumu Araştırmacı Murat Pösteki THM Haber’e değerlendirdi. Pösteki, İstanbul ve Ankara’da MHP seçmeninin tavrının belirleyeceği olacağını belirtirken, İzmir’de bir sürpriz beklemediğini ifade etti.

“MHP seçmeni kilit rol oynuyor”

Pösteki şunları söyledi: “İstanbul’da durumun Cumhur İttifakı açısından biraz daha rahat olduğunu, Ankara’da ise çok da rahat olmadığını söyleyebilirim. Ama önümüzdeki süreçteki adayların açıklamaları, kampanya süreci, performansları, ilçe adaylarının performansları vs. bunlar etkili olacaktır. MHP seçmeni burada çok kilit rol oynuyor. MHP seçmeninin sandığa nasıl gideceği, tercihini kimden yana kullanacağı bunlar çok önemli. MHP seçmeni tıpkı 24 Haziran’da olduğu gibi blok halde, yani büyük bölümü tercihini Cumhur İttifakı adayından yana kullanırsa İstanbul’un yanı sıra Ankara’da da sorun olmayacaktır.”

“Yenimahalle’de keyifli bir yarış olacak”

Ankara’daki ilçe adaylarını değerlendiren Pösteki, “Cumhur İttifakı, Yenimahalle’yi alabilir en büyük gözlemim bu. Çünkü Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki Yenimahalle’den aday yapıldı. Bölgeyi uzun zamandır tanıyan, bilen ve yöneten Fethi Yaşar da karşı ittifakın adayı. Ama karşısındaki aday da Ankaralıların tanıdığı ve yine tıpkı Fethi Yaşar gibi sağ kesimden, sol kesimden bir sürü insanın başarılı olarak gördüğü bir isim. Yani iki başarılı aday yarışacak Yenimahalle’de. Orada keyifli ve sonucunun son dakikaya kadar belli olmayacağı bir yarış olacağını düşünüyorum. Onun dışında çıkarılabilecek her aday Cumhur İttifakı açısından bir kayıp anlamına geliyordu” dedi.

“Maltepe CHP’den Cumhur İttifakı’na geçebilir”

İstanbul’da bazı ilçelerde sürpriz denebilecek değişiklikler olabileceğini belirten Pösteki, “MHP’ye bırakılan Maltepe ilçesi Cumhur İttifakı’na geçebilir. Zaten diğer CHP’li belediyelere nazaran orada hem bir AK Parti hem de MHP kitlesi bulunmakta. Yani Maltepe’de kafa kafaya, son dakikaya kadar süren bir yarış olabilir ve Cumhur İttifakı kazanabilir. Bunun tam tersi AK Parti’nin elinde olup Millet İttifakı’na geçecek olan yerler de olabilir. Buna Beyoğlu’nu örnek verebilirim” diye konuştu.

“İzmir’de ilçelerde değişim yaşanabilir”

İzmir’de CHP’nin büyükşehir ve ilçe adaylarının henüz belli olmadığını hatırlatan Pösteki, “Sadece AK Parti adayları üzerine ya da Cumhur İttifakı adayları üzerine bir değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. İlçelerde değişkenlikler olabilir ama büyükşehri aday kim olursa olsun CHP adayının kazanacağını düşünüyorum. Ama ilçelerde değişiklikler olabilir. Cumhur İttifakı’nın eline başka ilçeler geçebilir, elindekini kaybedebilir, daha büyüğünü alabilir. Yani ilçeler noktasında bazı değişiklikler olacaktır” ifadelerini kullandı.

Murat Pösteki kimdir?

Mehmet Murat Pösteki, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan seçim sonuçlarına ilişkin en yakın tahminde bulunan anket şirketi ORC'nin sahibidir. Ankara merkezli bir araştırma şirketi olan ORC'nin sahibi Murat Pösteki, seçimlerde yaptığı araştırmalar ve sonuçlara yakın tahminleriyle dikkat çekmektedir. Araştırma, eğitim ve danışmanlık alanlarında hizmet veren ORC araştırma şirketi, 24 Haziran seçimlerinde de en yakın tahminde bulunmuştur.

 

 

 

Yorumlar (0)
18°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P