Seçimlerdeki usulsüzlüğü 4 maddede açıkladı

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, "Salı günü itibariyle olağanüstü itirazımızı yaptık ve Büyükçekmece’de seçimin iptalini istiyoruz." dedi ve bu talebe ilişkin partisinin ortaya koyduğu gerekçeleri sıraladı.

Siyaset 11.04.2019, 15:47 11.04.2019, 15:47
Seçimlerdeki usulsüzlüğü 4 maddede açıkladı

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Büyükçekmece'deki büyük oyunu dört maddede açıkladı. Güler "Salı günü itibariyle olağanüstü itirazımızı yaptık ve Büyükçekmece’de seçimin iptalini istiyoruz." dedi.

Güler'in açıklamaları:

"7 bin kişiyi etkileyen nüfuz hareketi"

Şu anda 298 sayılı seçim kanununu 130. Maddesi kapsamında Büyükçekmece’de 4 ana başlıkta seçimlerinin sonuçlarını doğrudan etkileyecek sebepler oluşmuştur. 2017’den başlayıp 2019’a kadar bir belediye çalışanının nüfus müdürlüğünde yaptığı usulsüz seçmen oyunu. Bu kişinin yaklaşık yaptığı 8753 şifreli işlem neticesinde yaklaşık 7 bin kişiyi etkileyen nüfus hareketi.

"Taşınmalar doğru mu değil mi?"

İlk olarak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şu anda bu olayın soruşturması devam ediyor. 12 şüpheli hakkında işlem başlatılırken 2 kişi de tutuklu. Bizim birinci iddiamız bu.

İkincisi de İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde yerinde ilgili taşınmış olduğu görülen kişilerin doğru olup olmadığı araştırılıyor.

"31 Mart günü birçok hata ve yanlış işlem var"

Üçüncüsü İlçe seçim kurulu tarafından atanan sandık başkanları ve görevlilerin usulünce atanmadığı için bugün 31 Mart günü birçok eksiklik hata ve yanlış işlem yapılmış ve seçimin sonucunu doğrudan etkilenmişti.

"Seçimin iptalini istiyoruz"

Dördüncü maddemiz de olması gerekenden fazla seçmen var. Fiilen orada oturmayan kişiler var. Usulsüz seçmen listesi var. Salı günü itibariyle olağanüstü itirazımızı yaptık ve Büyükçekmece’de seçimin iptalini istiyoruz.

İstanbul seçimleri için itiraz ne zaman?

130. Madde il birleştirme tutanaklarıyla ilgili bir durum. Maltepe ve Esenyurt’ta oylar sayılıyor. Dolasıyla bu birkaç gün devam edeceği için il birleştirme tutanaklarını tamamlayacağız. Ondan sonra olağanüstü itiraz etme süresi bir hafta boyunca başlayacak. Buradaki süreç tamamlandığında başvurumuzu YSK’ya yapacağız.

Kaynak: Haber 7 

 

 

Yorumlar (0)
12°
kapalı
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P