Türkiye'de ikinci Kobani olaylarını başlatmak istiyorlardı

Şırnak Valisi Hasan İpek "Kobani'deki çatışmalar, Cizre'de tekrarlanıp, belki de bunun tüm Türkiye'ye yayılması ve Türkiye'nin bir Suriye haline getirilmesi planlanmıştı"

Siyaset 25.01.2015, 22:44 24.04.2018, 12:51
Türkiye'de ikinci Kobani olaylarını başlatmak istiyorlardı

Şırnak Valisi İpek, Cizre'deki olaylar için, "Kobani'deki çatışmalar, Cizre'de tekrarlanıp, belki de bunun tüm Türkiye'ye yayılması ve Türkiye'nin bir Suriye haline getirilmesi planlanmıştı" dedi.


Vali İpek, bir otelde Bartın Emniyet Müdürlüğüne atanan Şırnak Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu için düzenlenen veda yemeğinde, Şırnak'ın Türkiye'nin nabzının ve kalbinin attığı bir yer olduğunu söyledi.

Şırnak'ın yıllar önce, batı illerine haftada 8-10, yılda ise ortalama 300 şehit cenazesinin gönderilmesiyle anıldığını, kentin bugün olumsuz olaylarla anılmasına
karşın hiç şehit verilmediğini belirten İpek, şöyle konuştu:

"Şırnak yine olaylarıyla provokasyonlarıyla kavgalarıyla gürültüleriyle olumsuzluklarıyla maalesef anılıyor ama bir yıl içerisinde Allah'a şükür hiç şehit vermedik. İnşallah bundan sonra da hiç olmaz. Çünkü bir evlat, polis, asker, subay ve müdür kolay yetişmiyor. Kobani olaylarında Türkiye'de 40'a yakın insanımızı kaybettik. Türkiye'de en yoğun olayların olduğu illerin 2-3 katı olay olmasına rağmen şehrimizde hiçbir güvenlik görevlimizi kaybetmediğimiz gibi hiçbir vatandaşımızı kaybetmedik. Bu devletin görevlileriyle hep beraber bıçak sırtında götürülen bir sürecin sonucu oldu. İnsanların uzaktan konuşması kolay. Hem devletin bayrağını 365 gün her yerde dalgalandırılması hem de şehit vermemesi, vatandaşının da ölümüne sebep olmadan bu süreci götürebilmesi çok önemliydi."

"İkinci Kobani olaylarını başlatmak istiyorlardı"

Vali İpek, 27 Aralık'taki Cizre olaylarına gelinceye kadar, kentte can kaybı olmadığını söyledi.

Maalesef 27 Aralık'taki olaylarda birkaç can kaybı yaşandığını dile getiren İpek, şöyle devam etti:
"Türkiye'nin genel kamuoyu algısında, Cizre olayları ikinci Kobani'nin Türkiye'de başlatılması için start verildiği yönünde anlaşıldı. Belki de bu böyleydi. Çünkü Kobani'deki çatışmalar, Cizre'de tekrarlanıp, belki de bunun tüm Türkiye'ye yayılması ve Türkiye'nin bir Suriye haline getirilmesi planlanmıştı. Fakat büyük bir dirayet ve kararlılıkla ne buradan, ne buradan insanların ölmesine izin vermeyen müdahaleler yaptık.
Yorumlar (0)
20°
kapalı
Namaz Vakti 06 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:26
Öğle 13:08
İkindi 17:07
Akşam 20:40
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P