SPOR

2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda rakipler belli oldu

A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda D Grubu'nda Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya ve Belçika ile eşleşti.

2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda rakipler belli oldu

A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda D Grubu'nda Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya ve Belçika ile eşleşti.

Türkiye'nin ev sahibi ülkeler arasında yer aldığı EuroBasket 2017'nin kura çekimi Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Kura çekimine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, milli takım oyuncuları ile uluslararası basketbol camiasından çok sayıda davetli katıldı.

EuroBasket 2017 kurasını, ev sahibi 4 ülkenin efsanevi basketbolcuları çekti. Türkiye'den Mirsad Türkcan, Finlandiya'dan Hanno Mottola, Romanya'dan Gheorghe Muresan ve İsrail'den Miki Berkovich'in çektiği kura sonucu EuroBasket 2017'nin grupları şu şekilde oluştu:

A Grubu (Finlandiya-Helsinki): Polonya, Yunanistan, Fransa, Finlandiya, İzlanda, Slovenya 

B Grubu (İsrail-Tel Aviv): Ukrayna, İsrail, Litvanya, Gürcistan, İtalya, Almanya 

C Grubu (Romanya-Cluj): Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Karadağ, Romanya, Macaristan 

D Grubu (Türkiye-İstanbul): Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya, Türkiye, Belçika 

Dört ülkede, 31 Ağustos-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek turnuvada grup maçları Türkiye (İstanbul), Finlandiya (Helsinki), Romanya (Cluj) ve İsrail'de (Tel Aviv) oynanacak. 24 ülkenin altışarlı 4 grupta mücadele edeceği şampiyonanın 2. tur ve finalleri İstanbul'da Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak. Milli takım, grup maçlarında Ülker Sports Arena'da parkeye çıkacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: Türkiye dünyaya ev sahipliğinin ne olduğunu gösterdi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2017 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda (EuroBasket 2017) Türkiye'nin 4 ev sahibi ülkeden biri olduğunu hatırlatarak, "Türkiye organizasyon anlamında son yıllarda gerçekten dünyaya ev sahipliğinin ne olduğunu gösterdi." dedi.

EuroBasket 2017'nin Çırağan Sarayı'ndaki kura çekimine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, A Milli Erkek Basketbol Takımı oyuncuları ile uluslararası basketbol camiasından çok sayıda davetli katıldı.

Kura çekiminden önce bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Türkiye'nin bir grubun maçlarına ve finallere ev sahipliği yapacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

"İstanbul farklı medeniyetlerin ve kültürlerin bir araya gelip dünya tarihine katkıda bulunduğu bir şehirdir. Türkiye konumuyla, tarihiyle ve temsil ettiği değerleri itibarıyla dünyanın merkezini teşkil eden bir ülkedir. Burada kura çekimini gerçekleştireceğimiz şampiyonanın ülkemizde olması da bizim için ayrı bir öneme sahip. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nı İstanbul'da yaşadık. O zaman şu anki federasyon başkanı Hidayet Türkoğlu takımın bir parçasıydı. 2017 Avrupa Şampiyonası'nda da takımımızdan iyi bir performans bekliyoruz. Türkiye organizasyon anlamında son yıllarda gerçekten dünyaya ev sahipliğinin ne olduğunu gösterdi."

Bakan Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünde, 2023 FIBA Dünya Kupası'na da ev sahipliği yapmak istediklerini duyurarak, "Sayın Cumhurbaşkanımız da spordan gelen birisi. Sporun birleştirici özelliğine de sürekli atıfta bulunur. Son 14 yılda Türkiye sportif tesisler açısından da sayılı ülkeler arasına girdi. Dünyada spor yöneticiliği noktasında da ciddi anlamda ülkemiz üst seviyelere geldi. 2023'te FIBA Dünya Kupası var. Cumhuriyetimizin 100. yılı. Bunun da buradan işaretini verelim. Bunun çalışmalarına da bakacağız. Geleceği şimdiden çalışmaya başlayalım." şeklinde konuştu. 

Demirel: "Türkiye her zaman iyi bir ev sahibi olmuştur

FIBA Avrupa Başkanı Demirel, göreve geldikten sonra EuroBasket 2017'yi 4 ayrı ülkede yapma kararı aldıklarını hatırlatarak, Türkiye'nin her zaman iyi bir ev sahibi olduğunu belirtti.

Demirel, 2015 yılında şampiyonayı ilk kez 4 ayrı ülkede düzenlediklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Ev sahipliği için çok zorlu bir karar almamız gerekiyordu. Avrupa basketbolu tarihinde 2015'te ilk kez şampiyonayı 4 ülkeye verdik. Federasyonlar çok iyi çalışmalar gösterdi. Fransa'nın Lille şehrinde 26 bin 952 kişi final maçını izledi. Yeni formatta 730 bin bilet satıldı. Bu eşi benzeri görülmemiş başarı için formatı devam ettirme kararımız kaçınılmazdı. Şampiyona için dört harika ev sahibimiz var. Romanya ve İsrail ilk kez, Finlandiya ise 100. bağımsızlık yıl dönümünde ikinci kez ev sahibi olacak. Türkiye ise 3. kez ev sahipliğini üstlenecek. Türkiye her zaman iyi bir ev sahibi olmuştur. Burası gerçekten dünyanın en heyecan verici kıta basketbol şampiyonasına ev sahipliği yapacak. Organizasyonun başlaması için heyecan duyuyorum." 

TBF Başkanı Türkoğlu ise milli takımlar bazında en büyük turnuvaya ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktararak, "Başta FIBA olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Yeni formatta biz kendimize Rusya'yı partner seçtik. NBA'den dostum federasyon başkanı Andrey Kirilenko olmak üzere tüm Rus basketbolseverleri İstanbul'un eşsiz güzellikleri için buraya bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, EuroBasket 2017'nin maskot tanıtımı da yapıldı. Maskotun ismi "Sam Dunk" olarak belirlendi.

TBF Başkanı Türkoğlu: İyi bir kura çekerek güzel bir gruba düştük

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda (EuroBasket 2017) Türk Milli Takımı'nın iyi bir gruba düştüğünü söyledi.

Türkoğlu, Çırağan Sarayı'ndaki kura çekimi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın D Grubu'nda Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya ve Belçika ile eşleştiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"İyi bir kura çekerek güzel bir gruba düştük. Bunun için mutluyuz. İnanıyorum ki ev sahibi olacağımız şampiyonada, Türk halkına layık, her zaman gurur duyacağı bir milli takım çıkarmaya çalışacağız. Halkımız her zaman bizi destekledi. İnşallah kendi ülkemizde, taraftarlarımız önünde bize yakışan bir netice elde ederiz. Geçmişte kendi evimizde iyi sonuçlar elde etmiştik. İnşallah 2017'de de bu sonucu elde ederiz."

TBF Başkanı Türkoğlu, A Milli Basketbol Takımı'nın yeni başantrenörünü belirlemek için çalışmaları hızlandıracaklarını vurgulayarak, "Henüz daha kimseyle konuşmadık. Temaslarımız oldu ama bu organizasyonun bitmesini bekledik. Şimdi daha ciddi anlamda oturup en kısa zamanda da bir karara varırız." diye konuştu. 

Türkoğlu, "Tercihiniz Türk mü, yabancı başantrenör mü?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Amacımız, bizim çocuklarımızın en iyi anlaşabileceği bir başantrenörü takımın başına getirmek. Burada da doğal olarak Türk başantrenörler akla geliyor. Görüşeceğimiz Türk ve yabancı başantrenörler var. Bizim kriterlerimize uyacak hangisiyse onunla uzun yıllar için anlaşacağız. Milli takımı, alt yapılardan A takıma kadar organize edecek bir isim arıyoruz. İnanıyorum ki en kısa zamanda o ismi de paylaşmış oluruz."

Demirel: Ülkemiz grupta üst sıralarda yer alacak

FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, milli takımın grubunu şöyle değerlendirdi:

"Sırbistan dünya basketbolunun en güçlü ülkelerinden biri. Bizden en önemli farkları, milli takımlarında yer alan oyuncuların çoğunluğu bütün sezon boyunca kulüp takımlarında sorumluluk alıyorlar. Bizim oyuncularımız maalesef bu anlamda biraz zorlanıyor. Zaten Sırbistan'ın oyuncularının çoğu NBA'de ve Avrupa'nın diğer takımlarında oynuyor. Böyle bir tecrübe farkı var. Rusya da iyi ama milli takımını yıllardır bir araya getiremeyen bir ülke."

Demirel, milli takımdan, 2001 ve 2010'daki coşkuyu yaşatmasını beklediğini ifade ederek, "Ülkemizin grup maçlarında üst sıralarda yer alacağını ve avantajlı olacağını düşünüyorum. İnşallah oyuncularımız da sağlıklı ve formda olur. İnşallah bize yeni teknik kadroyla uyum içinde 2010 coşkusu yaşatırlar. Türk basketbolseverlerin bu şampiyonaya en iyi desteği vereceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Onan: Herkesin korktuğu gibi bir grup olmadı

Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan, herkesin korktuğu gibi bir kura çekmediklerini belirtti.

Onan'ın grup değerlendirmesi şöyle:

"Herkesin korktuğu gibi bir grup olmadı. Sıralamada o kadar da üst basamakta olmayan takımlar geldi. Sırbistan gelebilecek en zor takımdı, o geldi. Herkes, 'çok kolay bir gruba düştük' diyecek. Halbuki bu tip turnuvalarda zor takım gelmesini ben daha çok tercih ederim çünkü oradan çıkarsanız ondan sonra iyi bir sıralamada daha kolay takımlar gelebilir. Bu gruptan seyircimiz önünde lider çıkmamız lazım." 

En yakın zamanda milli takımın yeni başantrenörünü açıklayacaklarını aktaran Onan, grup maçlarının Abdi İpekçi Spor Salonu'ndan Ülker Sports Arena'ya alınması hakkında da şöyle konuştu:

"Abdi İpekçi Spor Salonu'nun biraz tadilata ihtiyacı vardı. Ligin play-off'ları geç biteceği için de yetiştirememe problemi ile karşı karşıya kalmamak için böyle bir karar aldık. Grup maçlarını Ülker Sports Arena'ya aldık. Şampiyonaya tamamen hazır olacağız."

Sinan Güler: En iyi takımla turnuvada olmalıyız

A Milli Basketbol Takımı'nın kaptanı Sinan Güler, en iyi takımla turnuvada olmaları gerektiğini söyledi.

Grupta Sırbistan ve Rusya'nın zorlu rakipler olarak ön plana çıktığını ifade eden Sinan, "Turnuva başladığında en iyi kurulacak takımla orada olmalıyız. Türk basketbolseverlerin önünde çok farklı basketbol oynuyoruz. Önemli olan bu zaman geldiğinde en iyi kadroyu kurabilmiş olmak. Oyuncuların bu sezonu nasıl geçireceği önemli olacak. Sırbistan, Rusya önemli ama diğer takımlar da tehlikeli olabilir." diye konuştu.

Yeni başantrenörle ilgili kararın Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından verileceğini ifade eden Sinan, "Biz verilen görevi en iyi şekilde yerine getirip milli formayı gururlu bir şekilde taşımak için yola çıkıyoruz. Gelecek kişinin oyuncular ve federasyonla aynı misyonda olması gerektiğini düşünüyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Konular: 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası,

Yorumlar