SPOR

38. İstanbul Maratonu'nun kazananları belli oldu

Bu yıl, "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlenen Vodafone 38. İstanbul Maratonu Şehitler Köprüsü girişinden başladı.

38. İstanbul Maratonu'nun kazananları belli oldu
Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Azerbaycanlı Evans Kiplagat birinci oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Evans Kiplagat ilk sırayı elde etti. Erkeklerde Etiyopyalı Shura Kitata Tola maratonu ikinci, Kenyalı Peter Kiptoo Kiplagat ise üçüncü sırada tamamladı.

Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nu kadınlarda ise Kenyalı Agnes Barsosio kazandı. Vodafone 38. İstanbul Maratonu bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor AŞ tarafından, "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlendi.
Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın saat 09.00'da verdiği startla başladı.
Koşu start noktalarında tabanca kullanılmadı. Koşular, hoparlörden verilen korna sesiyle başlatıldı.
Maratonda katılımcı sayısı 10 bin, 15 kilometre yarışında 12 bin 500 ve 10 kilometre yarışında ise 15 bin 500 kişiyle sınırlandırıldı.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan maratonda atletler, köprüyü geçtikten sonra, Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indi ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaştı.
Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelen maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya indi. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'e çıktı. Yarış, At Meydanı'nda, Sultanahmet Camii'nin giriş kapısı ile Dikilitaş'ın arasında son buldu.

"Kahramanlar Koşusu"

Bu yıl, "Kahramanlar Koşusu" adı altında düzenlenen ve yüksek katılımla gerçekleştirilen halk koşusu ise, Altunizade'den başladı.
Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği 8 kilometrelik koşuda katılımcılar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçip, Dolmabahçe'de parkuru tamamladı.
Organizasyonun bu etabında, çok sayıda kurum, şirket, dernek ve sivil toplum kuruluşu yer aldı.

Toplam 887 bin dolar ödül dağıtılacak

Organizasyon kapsamında dereceye giren sporculara toplam 887 bin dolar ödül dağıtılacak.
Maraton genel klasmanında toplam 216 bin dolar ödül konulurken, kadınlar ve erkeklerde ilk 5 sırayı alan sporcular, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15 bin, 10 bin ve 8 bin dolar kazanacak.
Maraton zaman bonusu olarak ise toplam 550 bin dolar ödül verileceği aktarıldı.

Konular:

Yorumlar