Berkay'ın aylık kazancı konusunda mahkemeye yalan beyanda bulunması suç mu?

Arda Turan ile Berkay Şahin arasında yaşanan kavganın mahkemeye taşınması sonrası görülen duruşmada Berkay Şahin'in aylık kazancını bin lira olarak açıklaması kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı. Peki aylık kazanç konusunda mahkemeye yalan beyanda bulunmak suç mu?

Spor 31.01.2019, 12:52 31.01.2019, 13:28
Berkay'ın aylık kazancı konusunda mahkemeye yalan beyanda bulunması suç mu?

Futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay arasındaki kavga, geçtiğimiz yılın en çok konuşulanları arasına girmişti. Arda Turan ile Berkay Şahin, 3 ay önce Emirgan'da gittikleri eğlence mekanında kavga etmiş, ardından durum mahkemeye taşınmıştı.

Olaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede müşteki şüpheli olarak yer alan Turan hakkında "cinsel taciz", "kasten yaralama", "Korku, kaygı veya panik oluşturabilecek tarzda silahla ateş etme", "ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından 12,5 yıla kadar, müşteki şüpheli Berkay Şahin hakkında da "hakaret" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti.


Özlem Ada Şahin ve Berkay Şahin

Arda Turan ile Berkay Şahin arasındaki davanın görülmesine dün başlanırken duruşmanın en çok konuşulan konularından birisi de Şarkıcı Berkay’ın mahkemede aylık kazancı yönündeki soruya verdiği cevap oldu.

Berkay’ın aylık geliri şoke etti!

Duruşmada kimlik tespiti yapılan Arda Turan, futbolcu olduğunu ve aylık gelirinin 300 bin euro olduğunu söyledi. Şarkıcı olduğunu belirten Berkay Şahin ise bin lira aylık geliri olduğunu ifade etti.

Berkay, adliye çıkışı aylık geliri ile ilgili soruya, "Mahkemeye beyanımız budur. Herhangi bir açıklama yapmak istemiyoruz" yanıtını verdi.

Şarkıcı Berkay’ın aylık gelirinin bin lira olduğunu söylemesinin ardından sosyal medyada binlerce kullanıcı Berkay’a tepki gösterdi.

Mahkemeye yalan beyanda bulunmanın cezası var mı?

Peki aylık kazanç konusunda mahkemeye yalan beyanda bulunmak suç mudur? Bunun herhangi bir cezası var mı?

Hukukçulara göre sanık mahkemede ancak kimliği konusunda doğru söylemek mecburiyetinde. Yani sanık olan kişinin aylık geliri hakkında mahkemeye yalan beyanda bulunmasının herhangi bir cezası yok.

İşte konu ile ilgili kanunlar

İfade ve sorgunun tarzı konusunda Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 147. Maddesinin 1. Fırkasının a) bendinde “Şüpheli veya sanığın kimliği saptanır. Şüpheli veya sanık, kimliğine ilişkin soruları doğru olarak cevaplandırmakla yükümlüdür” ifadeleri kullanılıyor.

Kabahatler kanununda ise konu ile ilgili yalnızca kişinin kimlik ve adresi ile ilgili bilgileri doğru söylemesi gerektiğine dair hüküm bulunuyor. Kabahatler Kanunu’nun 40. maddesinde “Görevle bağlantılı olarak sorulması halinde kamu görevlisine kimliği veya adresiyle ilgili bilgi vermekten kaçınan veya gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiye, bu görevli tarafından elli Türk Lirası idari para cezası verilir” deniliyor.

Hukukçular, sanık olan kişinin yalan beyanda bulunmasının cezalandırılmayacağını ifade ediyor. Hukukçulara göre kişinin aylık gelirinin beyanı, verilen adli para cezasının günlüğünün kaç TL’den hesaplanacağı konusunda tazminat cezasının belirlenmesi noktasında önem arz ediyor.

Berkay aylık geliri ile ilgili yalan söylediğini itiraf etti

Konuyla ilgili kendi sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Berkay ise yalan söylediğini açık açık itiraf etti. Ünlü şarkıcı, “Arkadaşlar bin TL gelire takılmışsınız ama onu benim neden söylediğim aşikâr. Bin TL kazanmadığımın herkes farkındadır. Öpüyorum, bunlara takılmayın, geçin gidin” ifadelerini kullandı.


Berkay'ın avukatı Ayşegül Mermer

Berkay’ın avukatı da yalan beyanı itiraf etti

Berkay Şahin’in sosyal medya hesabı üzerinden aylık kazancı konusunda yalan beyanda bulunduğunu itiraf etmesinin ardından avukatı Ayşegül Mermer, konu hakkında açıklamada bulunmak amacıyla bir televizyon yayınına bağlandı.

Berkay’ın sadece telif haklarından aylık 200 bin TL kazandığını söyleyen Mermer, açıklamalarına şöyle devam etti: "Maalesef bu konuyla gündeme gelmeyi istemezdik. kendi davasının önüne geçti. Müvekkilim tamamen yanlış anlaşıldı mahkemeye kandırmak ve gibi bir düşüncesi olamaz. Berkay gerçek kazancını asgari ücret ortalamasını bildiği için asgari ücretle geçinen topluluğa ayıp olmasın söylememişti. Kaldı ki bu zaten ceza davasıdır” açıklamasında bulunarak Berkay’ın mahkemeye karşı yalan beyanda bulunduğunu itiraf etti.

Dava 19 Haziran'a ertelendi

Mahkeme, Arda Turan-Berkay Şahin arasındaki kavga ve taciz iddiasına ilişkin davada, ikinci duruşmasının 19 Haziran 2019 tarihinde görülmesine karar verdi.

 

 

 

Yorumlar (0)
14°
açık
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P