SPOR

Beşiktaş taraftarı Lyon'a bileniyor

UEFA Avrupa Ligi çeyrek final maçında bu akşam Vodafone Arena'da Fransız takımı Lyon'u konuk edecek olan Beşiktaş'a taraftarın hem desteği hem de inancı tam.

Beşiktaş taraftarı Lyon'a bileniyor
Avrupa'daki başarılı temsilcimiz Beşiktaş bu akşam kendi saha ve seyircisi önünde rövanş maçına çıkıyor.

UEFA Avrupa Ligi çeyrek final mücadelesinda iki hafta önce oynanan karşılaşmada 2-1'lik skorla mağlup olan siyah- beyazlı ekip, bu akşam saat 22:05'de kendi evinde rakibi karşısında kazanarak hem turu atlamak hem de Lyon'a ders vermek istiyor. Kara Kartal'ın vereceği zorlu mücadelede her zaman yanında olan taraftarı bu akşamda takımını yalnız bırakmıyor. Beşiktaş ruhunu görsel bir şölene dönüştürmeyi planlayan siyah- beyazlı taraftarlar, takımlarının galip geleceğine ve yarı finale çıkacağına inanıyor.

Türkiye Haber Merkezi Spor Servisi olarak dev karşılaşma öncesi siyah- beyazlı takımı destekleyen taraftarlarla bir araya geldik. Onlara, olaylı Lyon maçı hakkında neler düşündüklerini ve bu akşamın gülen tarafının kim olacağını sorduk. Aldığımız en güzel cevap ise sadece Beşiktalı değil diğer takım taraftarlarının da kalbinin bu akşam siyah - beyazlı ekibin yanında yer aldığını görmek oldu. 


Önce yarı final ardından kupa

İrem Şendur:
“Zorlu bir maç olacak. İki takımda şartları fazlasıyla zorlayacak ama biz büyük taraftarımızın desteği ile 1 - 0 yenip yarı finale çıkacağız.UEFA’nın verdiği cezadan dolayı taraftarın sadece takımına destek vereceğine inanıyorum. Eğer bugün yenip yarı finale çıkarsak Avrupa Kupası bizim olacak.”
 
Bu maç bizim olacak

Erdener Karataş :  
“ UEFA verdiği ceza ile skandal bir karara imza attı. Burada tüm sorumluluk Lyon Kulübü’ndeyken Beşiktaş’a verilen ceza skandalın ötesinde bir tutum oldu. Fransa’da yaşananlar Beşiktaş’a değil Türkiye’ye yapılmış bir futbol darbesidir. Bugün oynanacak maçta biz Beşiktaşlıların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Lyon, Fransa’da provokasyonlara açık bir kulüp. Bunu daha önce oynadıkları maçlarda da izledik gördük.  Lyon seyircisi gelseydi muhtemelen burada da aynı şeyler yaşanırdı diye düşünüyorum. Fakat tüm taraftarların olayları bir kenara bırakıp bu akşam tamamen takım odaklı bir şekilde maça destek vermesi gerekiyor. Beşiktaş biz taraftarıyla var olan bir takım. Bu akşamki mücadelede oyuncularımıza ne kadar görev düşüyorsa, bizlere daha fazlası düşüyor. Maçı alacağız  ve yarı finale çıkan takım biz olacağız.”


Bu akşam beşiktaşlıyız

Ersin Ok : “Fenerbahçe taraftarıyım ama bugün oynanacak mücadelede sonuna kadar Beşiktaş’ı destekliyorum. Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi’nde Ivan Bebek gibi bir hakem karşısında gördüğü haksızlıktan dolayı Türk takımlarını Avrupa’da daha fazla desteklemeye başladım. Özellikle yabancı takımlarla oynadığımız maçlarda ülkemizi temsil eden takımları sonuna kadar desteklememiz gerektiğini düşünüyorum.Lyon- Beşiktaş maçını canlı canlı izledim ve gördüğüm tek şey Beşiktaş taraftarlarının kışkırtılmasıydı. Tribüne baktığımda sadece Beşiktaş’lı taraftarları yoktu. Diğer takım taraftarlarıda Beşiktaş’ı desteklemek için oradaydı. Ve oradaki insanların ellerinde Türk bayrakları  vardı.  Bizi kışkırtarak barbar lakâbını yakıştırmaya çalıştılar ama beceredmediler. Tüm dünya onların barbarlığını izledi. Eğer onlar buraya gelseydi Beşiktaş taraftarları böyle davranmazdı. Bu akşamın galibi kendi sahasında olmanın avantajını da kullanacak olan Beşiktaştır.” 

Lyon ırkçılık yaptı

Yücel Dönmez: “Beşiktaş taraftarı değilim. Fenerbahçeliyim ama bu akşam ben de siyah- beyazlı ekibi sonuna kadar destekliyorum.Lyon taraftarının Fransa’da yaptığı şey tam anlamıyla ırkçılıktı. Oraya giden farklı bir ülke takımı olsaydı muhtemelen böyle bir olay yaşanmayacaktı. UEFA’nın aldığı ceza kararının daha önce alınmış tartışmaya açık olan onca kararlarından bir olduğunu düşünüyorum.  Açıkcası Türk futboluna hangi açıdan bakıyorlar onuda bilmiyorum ama Beşiktaş’a verilen bir yıllık men cezası abartılmış bir ceza. Bu akşam oynanacak maçta en büyük iş Şenol Güneş’e düşüyor. Lyon, Beşiktaş’tan çok iyi bir takım değil. Beşiktaş’ın Türkiye Ligi’ndeki performansını Avrupa’da da göstermesi lazım. Bu akşam Beşiktaş’ın saha ve seyircisi önünden galibiyetle ayrılıp yarı finale kalacağına inanıyorum.”

 
3-1 olacak, bizim olacak!

Mehmet Mehdi Dalmaz :“Beşiktaş taraftarının Fransa Lyon’da yaşamış olduğu son tribün olaylarından sonra semtin hem esnafı hem de taraftarı olarak temkinliyiz. Zaten UEFA’nın bu konuyla ilgili aldığı bir karar var. Bu akşam oynanacak maçın güzel bir atmosferde geçmesini bekliyoruz. Çünkü Beşiktaş taraftarı kendi tamkımını en iyi şekilde temsil eden doğru, düzgün bir taraftar kitlesidir. Siyah-Beyazlı ekibin Quaresma’nın da kadroya dahil olmasıyla bu maçı alacağını düşünüyoırum. Bu akşam Beşiktaş, Lyon karşısında 3-1 galipgelecek.”
 
 
 
 Gurulan burası Beşiktaş

Yunus Çakır: “Avrupa’da yaşanan hiçbir şey nedense burada yaşanmıyor. Orada eksik olan en önemli şey güvenlik güçleriydi. Şu anda Fransa’da tutuklu olan bir Beşiktaş taraftarı arkadaşımız var. Orada hem dayak yedi hem de içeri atıldı. Fransa’da bizim taraftarlarımız resmen olayların içine çekilmek üzere kışkırtıldı. Yalnız ben olaya tribünsel ya da taraftarsal olarak bakmayı bir kenara koyuyorum ve Türk bayrağına karşı yapılmış saygısızlığı ön planda tutuyorum. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum, skorlar değişir, kişiler değişir ama burada aslî olan bir Beşiktaş ruhu var. O asla değişmez! Biz taraftarların  burada hep kullandığı, ‘Efendi Beşiktaş’ sloganı bugün hala korunuyorsa onun altında yatan sebeplerden ve değerlerden dolayı korunuyor. İşte bu nedenle eğer onlar buraya gelmiş olsalardı hiçbir sıkıntı ile karşılaşmazlardı. Bu akşam taraftarın ruhu ve futbolcuların kişisel hırsı ile Lyon karşısında 4-1 galip geleceğimize inanıyorum.”

 
Maç uzar lyon alır

Taylan Sütlü : “Fransa’da yaşanılan olayların kesinlikle ırkçılık olduğunu düşünüyorum. Türk düşmanlığı olduğu için bunu yaptılar ama biz onlara burada turu geçerek en iyi cevabı vereceğiz. Bu akşam saha dışında ya da içinde ufak çaplı provokasyonların olabilir. Bu maçta Beşiktaş taraftarları takımlarını düşünerek sadece destek veremek için tezahüratlarda bulunacaktır. Lyon taraftarları bu akşam burada olsaydı bizim taraftarlarımızın onlar  gibi yapmayacağına da eminim.  Yalnız oynanacak mücadelede yine 2-1’le maçın uzayacağını ve Lyon’un turu geçeceğini düşünüyorum.”

 
Besteler taraftardan galibiyet takımdan
Cansu Başaran: “Taraftar desteği ile beraber takımın daha iyi olacağını düşünüyorum. İlk maçta avantaj bizdeyken ufak bir hata ile kaybettik ama bu maçı alıp turu geçebileceğimize düşünüyorum. Taraftarlar UEFA’nın verebileceği cezaya karşı bugün daha dikkatli olacak ve sadece bestelerle takımına destek verecektir.”


 
 
 Elif Neslihan SAĞIR
Türkiye Haber Merkezi

 
 

Konular: Beşiktaş Lyon Taraftar,

Yorumlar